3 września w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle odbędzie się wernisaż wystawy „Przestrzenie” Ilony Herc, krakowskiej artystki, absolwentki Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filii w Cieszynie.
Początkowo chciała być konserwatorem zabytków. Dlatego w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu wybrała kierunek sztukatorstwo. Do malarstwa jej droga wiodła przez muzykę. Grała na skrzypcach, dzięki czemu jej dłonie, palce nabierały manualnej wprawy. Ale - jak twierdzi - muzyk jest odosobniony, funkcjonuje poza grupą. Powróciła więc do malarstwa, które uwielbiała wręcz od dzieciństwa, i z tą sztuką związała swoje twórcze życie.
W swoich artystycznych peregrynacjach podejmowała próby w różnych technikach, poczynając od malarstwa olejnego. Ponieważ studiowała pod kierunkiem prof. Zygmunta Lisa, wgłębiała się w tajniki techniki akrylowej, której prekursorem był prof. Lis i wprowadził ją na stałe do swojego malarskiego warsztatu. Kiedy jednak Ilona Herc urodziła córkę, musiała zrezygnować z akrylu, ze względu na jego toksyczność. Technikę tę zastąpił suchy pastel, który zdaniem artystki daje mocny znak, ale również jest bardzo wrażliwy na każdy gest artysty. Ilona Herc została nawet członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Z czasem ponownie powróciła do akrylu.
Na jej obrazach często pojawia się postać dziewczynki. To symbol osamotnionego człowieka umieszczonego w abstrakcyjnej przestrzeni. Otaczająca dziecko pustka sugeruje, że każdy z nas w wielu momentach życia jest sam. Sam musi podejmować decyzje, sam musi przeżyć swoje emocje. Jednak tworzony przez artystkę pejzaż niesie w sobie spokój, emanuje tym spokojem, a dzięki temu pozwala pozytywnie spojrzeć na świat, a zwłaszcza na przyszłość, gdyż dziewczynka na obrazach Ilony Herc patrzy zazwyczaj na horyzont.
Wernisaż wystawy Ilony Herc „Przestrzenie” odbędzie się 4 września 2021 roku o godz. 18.00 w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle. Wystawę będzie można zobaczyć od 4 do 30 września 2021 roku.