W dniach od 12 lipca do 12 sierpnia 2019 r. w Galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury oglądać można wystawę rzeźby i malarstwa Michaeli Zormanovej i Stanislava Zorman. Finisaż wystawy odbędzie się 9 sierpnia o godzinie 17:00. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Wiślańskiego Centrum Kultury, tj. od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Michaela Zormanová - najczęściej maluje w technice olejnej i akwareli. Tematyka prac to: człowiek, folklor, emocje oraz tematy połączone z wiarą i religią. Poza malarstwem zajmuje się także tłumaczeniem poezji. Obecnie jest na studiach doktoranckich na slawistyce w Ołomuńcu. „Mogę powiedzieć, że maluję od zawsze. Od ponad 10 lat prezentuję swoje prace na wystawach i zawsze jest to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie - widzieć kawałek swojego życia rozwieszonego na ścianach.”
Stanislav Zorman - urodził się w 1953 r. w Marklowicach Dolnych (Czechy). W swojej działalności artystycznej wykorzystuje wyłącznie naturalne materiały takie jak drewno, skóra, płótno. Autor poświęcił swoje życie opiewaniu piękna w malarstwie, rzeźbie, a zwłaszcza dendrologii. Z niezwykłą wrażliwością obserwuje przyrodę i tworzy swoje dzieła przede wszystkim ze starych, zniszczonych drzew.
Drzewo
Każde jest oryginałem, każde niepowtarzalne.
Może powrócimy do mądrości naszych pradziadów.
Może i my zrozumiemy słowa natury,
szept drzew długowiecznych, które nas przeżyją.
Są ludzie, których drewno oczarowało,
wchodzą w duszę każdego tego obrazu.
Czują jego potężną siłę i stają się jego częścią.
Co można odkryć w prostym, naturalnym materiale
- drewnie?...
Może promieniuje magiczna siła,
może to jest tylko rysunek,
może zrządzenie boskie.....
Obrazy te są dokumentem
prostej prawdy naszych pradziadów.
Każde drzewo ma swoją duszę...
To dzieło sztuki, które stworzyła ludzka ręka
ze skarżących się, starych, mądrych, zniszczonych drzew
uległych czasowi i niszczącej wszystko
cywilizacji XX wieku.
Stanislav Zorman