Miasto Wisła - oficjalna strona

Czas powstania lata 1935 – 1936. Projekt – architekci: Stefan Tworkowski i Romuald Pieńkowski.

Dom Zdrojowy wybudowano w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku w celu skupienia w jednym gmachu, poprzez istniejące tutaj instytucje oraz usługi, życia towarzyskiego uzdrowiska. Budynek usytuowano przy głównym placu letniska, noszącym od 1937 r. imię…

Czas powstania – 1920–1922.

Prace wykończeniowe trwały do 1935 r. Projekt – arch. Stanisław Chorubski. Górskie schronisko turystyczne na Stożku Wielkim (975 m n.p.m.) jest drewnianym, czterokondygnacyjnym budynkiem o planie zbliżonym do kwadratu. Pomimo wielkich rozmiarów stanowiących kubaturę blisko 400 m2 zabudowanej powierzchni, schronisko zaprojektowano z wyczuciem proporcji, które minimalizują…

Czas powstania lata 1903 – 1906. Projekt – budowniczy Bogdan Hoff.

Bogdan Hoff jest uważany za ojca wiślańskiego przemysłu uzdrowiskowego. Hoff, który w 1903 r. odkupił od Fritza Fuldy pensjonat „Luisenhof” w następnych latach wyremontował ten budynek, nadając mu nazwę „Hotel Piast”. W 1906 r. nad rzeką Wisłą urządzono zakład…

Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu w Wiśle jest częścią kompleksu należącego do Rezydencji Prezydenta RP. Kaplica znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Drewniana budowla powstała w 1909 roku w stylu tyrolskim, z gotowych elementów drewnianych sprowadzonych z Przyszowic koło Rybnika. To obiekt…

Park Kąpielowy (obecnie nieczynny). Czas powstania lata 1931 – 1935.
Projekt – inż. Eugeniusz Zaczyński, inż. Łukasz Obtułowicz, arch. Stefan Tworkowski, arch. Józef Rybicki i arch. Karol Schayer.

Park kąpielowy w Wiśle wybudowany został na prawym brzegu rzeki Wisły, w widłach jakie tworzy z Wisłą potok Partecznik. Centralną część kąpieliska…

 

Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle - Czarnym na stoku Zadniego Gronia powstała w okresie XX-lecia międzywojennego. Autorem projektu był wybitny architekt i konserwator Adolf Szyszko – Bohusz. Obiekt powstał w latach 1929 – 1931 jako dar ludu śląskiego dla głowy państwa i stanowił oficjalną rezydencję polskich głów państwa…

Położona wśród gór Beskidu Śląskiego Wisła od dwustu już lat przyciąga turystów i kuracjuszy. Początkowo nie było łatwo się tutaj dostać. Dopiero w latach 30. XIX wieku rozpoczęto budowę bitej drogi wiodącej ze Skoczowa przez Ustroń, Wisłę w stronę Istebnej. Na kolejne usprawnienie komunikacyjne trzeba było czekać prawie sto lat.…

Wymiary wiaduktu:
Długość: 120 m.
wysokość: do 25 m

Most kolejowy nad potokiem Łabajów w Wiśle to jeden z nielicznych tak wielkich wiaduktów w tej części Beskidów. Warto przespacerować się pod nim lub przejechać pociągiem wzdłuż linii kolejowej nr 191 Goleszów-Wisła Głębce. Powstał w latach 1931 – 1933 w…

Czas powstania lata 1935-1937. Projekt – budowniczy Paweł Rakowski.
Położona w Wiśle Dziechcinka, jest dobrym przykładem międzywojennej modernistycznej architektury mieszkalnej i pensjonatowej. Czterokondygnacyjny pensjonat wybudowano w konstrukcji tradycyjnej – ceglanej z elementami żelazobetonowymi (nadproża okienne i drzwiowe). Bryła budowli złożona została z niesymetrycznie potraktowanych, skomponowanych addycyjnie kubicznych prostopadłościanów. Elewacje pokryto…

Czas powstania – 1902 – 1903. Projekt – budowniczy Bogdan Hoff.

Willa „Zacisze” została zaprojektowana dla biskupa Kościoła ewangelicko – augsburskiego Juliusza Bursche. Budowlę posadowiono na wysokim, kamiennym cokole, który przepruto arkadami. Powyżej wybudowano z drewnianych bali w konstrukcji zrębowej dwukondygnacyjną część mieszkalną. Widoczne jest tutaj operowanie bryłami geometrycznymi, tworzącymi…

Pierwotnie zameczek mieścił się na polanie Przysłop pod Baranią Górą i pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Wzniesiono go w 1897 roku w stylu alpejskim na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami zbudowanymi z bali jako budynek piętrowy. W obrębie pierwszego piętra znajduje się charakterystyczna galeria otaczająca budynek z czterech…

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy