Miasto Wisła - oficjalna strona

Muzeum Beskidzkie oraz Enklawa Budownictwa Drewnianego

Adres
dzielnica: Centrum
ul. Pawła Stellera 1
tel.: 33 855 22 50
e-mail: sekretariat.wisla@muzeumcieszyn.pl
Dodaj do planera

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle mieści się w samym centrum miasta, w zabytkowej karczmie z 1794 roku. To piętrowy budynek o kamienno-ceglanych murach, z piwnicami i dwuspadowym dachem pokrytym gontem. Muzeum działa jako oddział Muzeum w Cieszynie i zostało otwarte 16 sierpnia 1964 roku, podczas I Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Swoim zasięgiem obejmuje miejscowości należące do grupy etnograficznej górali śląskich: Istebną, Jaworzynkę, Koniaków, Wisłę i Brenną. Założycielem i patronem placówki jest Andrzej Podżorski.

Stała ekspozycja muzeum ukazuje życie i kulturę górali Beskidu Śląskiego. Można tu zobaczyć m.in. eksponaty związane z pasterstwem, tkactwem, obróbką drewna oraz tradycyjne narzędzia rolnicze. Prezentowane są również męskie i kobiece stroje ludowe oraz przykłady sztuki ludowej. Dużą atrakcją dla zwiedzających jest wnętrze dawnej kurnej chaty. Ekspozycję uzupełniają wystawy czasowe, a muzeum posiada także bogaty zbiór malarstwa profesjonalnego (m.in. Czesław Kuryatto, Ludwik Konarzewski, Jan Wałach, Paweł Steller), starodruki, archiwalia oraz kolekcję starej fotografii.

W 2010 roku, obok muzeum, powstała Enklawa Budownictwa Drewnianego – dodatkowa atrakcja, która została otwarta 6 października. W skład enklawy wchodzą: kuźnia (gdzie można zobaczyć pracę kowala), chałupa kumornika z tradycyjnym piecem „kurlawym” oraz pasterska kolyba z koszorem – specjalnym ogrodzeniem z tynin. Latem enklawę wzbogacają pasieka i zielnik.

Pomysł stworzenia enklawy zrodził się już w latach 80. XX wieku i był dziełem Jana Kropa, ówczesnego kierownika muzeum. Już w 1986 roku przeniesiono do centrum Wisły chałupę Szarców z Jonidła, w pobliże muzeum i zabytkowej szkoły „U Niedźwiedzia”. Współczesna realizacja koncepcji to zasługa obecnej kierownik muzeum, Małgorzaty Kiereś. Enklawa służy przekazywaniu w atrakcyjny sposób elementów tradycyjnej kultury góralskiej i jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych w sezonie letnim.

Godziny otwarcia muzeum:

  • poniedziałek – nieczynne
  • wtorek – 9:00–15:30
  • środa – 9:00–17:00
  • czwartek – 9:00–15:30
  • piątek – 9:00–15:30
  • sobota – 9:00–15:00
  • niedziela – 9:00–14:00

Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem muzeum.




 

Kalendarz imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2025
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy