Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle mieści się w samym centrum miasta, w zabytkowej karczmie z 1794 roku. To piętrowy budynek o kamienno-ceglanych murach, z piwnicami i dwuspadowym dachem pokrytym gontem. Muzeum działa jako oddział Muzeum w Cieszynie i zostało otwarte 16 sierpnia 1964 roku, podczas I Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Swoim zasięgiem obejmuje miejscowości należące do grupy etnograficznej górali śląskich: Istebną, Jaworzynkę, Koniaków, Wisłę i Brenną. Założycielem i patronem placówki jest Andrzej Podżorski.
Stała ekspozycja muzeum ukazuje życie i kulturę górali Beskidu Śląskiego. Można tu zobaczyć m.in. eksponaty związane z pasterstwem, tkactwem, obróbką drewna oraz tradycyjne narzędzia rolnicze. Prezentowane są również męskie i kobiece stroje ludowe oraz przykłady sztuki ludowej. Dużą atrakcją dla zwiedzających jest wnętrze dawnej kurnej chaty. Ekspozycję uzupełniają wystawy czasowe, a muzeum posiada także bogaty zbiór malarstwa profesjonalnego (m.in. Czesław Kuryatto, Ludwik Konarzewski, Jan Wałach, Paweł Steller), starodruki, archiwalia oraz kolekcję starej fotografii.
W 2010 roku, obok muzeum, powstała Enklawa Budownictwa Drewnianego – dodatkowa atrakcja, która została otwarta 6 października. W skład enklawy wchodzą: kuźnia (gdzie można zobaczyć pracę kowala), chałupa kumornika z tradycyjnym piecem „kurlawym” oraz pasterska kolyba z koszorem – specjalnym ogrodzeniem z tynin. Latem enklawę wzbogacają pasieka i zielnik.
Pomysł stworzenia enklawy zrodził się już w latach 80. XX wieku i był dziełem Jana Kropa, ówczesnego kierownika muzeum. Już w 1986 roku przeniesiono do centrum Wisły chałupę Szarców z Jonidła, w pobliże muzeum i zabytkowej szkoły „U Niedźwiedzia”. Współczesna realizacja koncepcji to zasługa obecnej kierownik muzeum, Małgorzaty Kiereś. Enklawa służy przekazywaniu w atrakcyjny sposób elementów tradycyjnej kultury góralskiej i jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych w sezonie letnim.
Godziny otwarcia muzeum:
Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem muzeum.