Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
Wiślańskie szczyty można odkrywać na wiele sposobów. Dla osób mniej wprawionych w górskich wędrówkach alternatywą jest wyjazd koleją linową prawie na sam szczyt. W Wiśle w sezonie letnim działają wyciągi krzesełkowe na Stożek, Skolnity, Soszów, Cieńków, Czupel, na skocznię im. Adama Małysza.
Stożek. Ośrodek narciarski Stożek znajduje się u stóp Stożka Wielkiego (998 m n.p.m.), jest to jeden z najważniejszych szczytów Beskidu Śląskiego. Z górnej stacji wyciągu na szczyt jest dosłownie kilkaset metrów. Pod szczytem znajduje się także jedno z najstarszych schronisk PTTK, gdzie można się posilić, albo zostać na kilka dni i ze schroniska uczynić bazę wypadową na kolejne beskidzkie szczyty – Soszów, Czantorię, Kiczory. W okresie od wiosny do jesienie odbywają się tu imprezy sportowe – uphill, downhill.
Soszów. Stacja Narciarska Soszów znajduje się u stóp Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m). Stąd można dostać się na czerwony szlak, jest to też początkowy odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Szczyt ten znajduje się pomiędzy Czantorią a Stożkiem Wielkim. Dla osób nie lubiących nadmiernego wysiłku, a jednocześnie spragnionych górskich widoków polecamy rozwiązanie, jakim jest rozpoczęcie wycieczki na dolnej stacji kolei linowej Soszów, spacer grzbietem górskim przez Cieślara i Mały Stożek na Stożek Wielki i zjazd koleją linową na dół i zejście do doliny Łabajowa. Bądź w drogą stronę. U podnóża szczytu znajduje się schronisko PTTK.
Skolnity. Kolej linowa Skolnity znajduje się w ścisłym centrum Wisły. Z górnej stacji wyciągu rozciąga się piękna panorama na Wisłę i okoliczne szczyty. Stacja górna znajduje się na wysokości 672 m n.p.m. Stąd można rozpocząć wędrówkę szlakami turystycznymi na Soszów, Stożek i Czantorię. Dla osób nastawionych na rekreację, przygotowano taras widokowy i działający cały rok punkt gastronomiczny. W okresie wiosenno-jesiennym przygotowana jest trasa dla miłośników ekstremalnych zjazdów na rowerze.
Cieńkow. Stacja Narciarska Cieńków dowozi wyciągiem krzesełkowym turystów na grzbiet górski, który zaliczany jest do pasma Baraniej Góry. Przy górnej stacji znajduje się zaplecze gastronomiczne, punkt widokowy. Można stąd także rozpocząć spacer tzw. Pętlą Cieńkowską, wówczas przy okazji odwiedza się skocznię im. Adama Małysza i korzysta z tamtejszego wyciągu krzesełkowego. Na Cieńkowie znajdują się także szlaki turystyczne i spacerowe. Można zejść do doliny Malinki, Czarnego, żółtym szlakiem pójść na Baranią Górę, bądź w drugą stronę z Gawlasiego Wierchu na Malinowską Skałę i dalej na Skrzyczne. Na tej trasie podziwiać można piękne widoki w tym na zaporę w Wiśle Czarnym, w oddali widać rezydencję prezydenta RP na Zadnim Groniu.
Skocznia im. Adama Małysza. Turyści zainteresowani skokami narciarskimi mogą zwiedzić skocznię narciarską, największą w Beskidach. Osoby decydujące się na wyjazd wyciągiem, mogę zwiedzić wieżę startową, gdzie znajduje się także taras widokowy i kawiarnia K-120. Można stąd także wybrać się na szlak. Można żółtym szlakiem dojść na Cieńków i dalej na Baranią Górę.
Nowa Osada. Ośrodek Narciarski Nowa Osada znajduje się i stóp Czupla (882 m n.p.m.) jest to szczyt znajdujący się pomiędzy doliną Malinki a Gościejowem. Wyrasta ze szczytu Smrekowca. Na jego szczyt prowadzi zielony szlak. Z Czupla można udać się dalej na Trzy Kopce Wiślańskie lub na Przełęcz Salmopolską. Na terenie Ośrodka Narciarskiego znajduje się zaplecze gastronomiczne, bezpłatne parkingi. W sezonie wiosenno-jesiennym można tu pokosztować mniej znanych form rekreacji – m.in. spróbować sił na hulajnodze górskiej.
Stok. Hotel Stok jako jedyny obiekt w Beskidach posiada własne wyciągi narciarskie – zlokalizowane bezpośrednio przy hotelu. W grudniu 2016 otwarto nową czteroosobową kolej linową. Można wyjechać na górę Kiczera, gdzie na turystów czeka taras widokowy z barem. Na terenie ośrodka narciarskiego znajdują się: trzy trasy narciarskie, karczma góralska u podnóża stoku, zimowy plac zabaw, parking i wiele innych udogodnień.
Na terenie wszystkich kolei wiślańskiej istnieje zaplecze parkingowe, gastronomiczne. Działają firmy organizujące imprezy integracyjne.