Miasto Wisła - oficjalna strona

Jaskinia Malinowska

Adres
dzielnica: Malinka
Dodaj do planera

Jaskinia Malinowska znajduje się przy czerwonym szlaku prowadzącym z Przełęczy Salmopolskiej do Malinowskiej Skały, pod szczytem góry Malinów. Została opisana w 1849 roku. Jej głębokość to 22,7 metra, a łączna długość korytarzy wynosi około 230 metrów. To jaskinia pochodzenia tektonicznego, zwana inaczej szczelinową. Jak większość jaskiń w Karpatach fliszowych powstała w wyniku procesów tektonicznych - osuwiskowych, toteż załomy skalne posiadają ostre krawędzie, a korytarze są w formie wąskich i wysokich szczelin. W powstaniu jaskini udziału nie brały procesy krasowe, więc znajdziemy w niej nacieków.

Podania ludowe przekazują, że już w XV wieku jaskinia służyła husytom jako kryjówka i miejsce nabożeństw, a w XVI i XVII wieku prześladowanym na Śląsku ewangelikom. Na początku XVIII wieku miał się w niej chować zbójnik Ondraszek, a wedle ludowych opowieści jaskinia ciągnęła się pod ziemią aż do Żywca. Po raz pierwszy w literaturze Jaskinia Malinowska pojawiła się w 1850 roku w opisie podróży Ludwika Zejsznera do źródeł Wisły. Później badali ją m.in. Bogumił Hoff, Wilhelm Friedberg, Władysław Milata i Kazimierz Kowalski.

Jaskinia jest udostępniona dla zwiedzających. Ze szczytu Malinowa schodzimy kilkaset metrów grzbietem w kierunku Malinowskiej Skały i skręcamy w prawo na wyraźną ścieżkę biegnącą prawie poziomo, którą docieramy do otworu. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości 1080 metrów n.p.m. To pionowa szczelina o wymiarach 2,5 x 0,6 metra i głębokości 10 metrów. Pionowe odcinki szczeliny zostały ubezpieczone drabinkami. Jaskinia posiada dwa ciągi zbudowane z wąskich szczelin, połączonych korytarzami i kominkami. Dno korytarzy w ciągu I jest pokryte głównie gruzem i żwirem, miejscami błotniste, a w drugim ciągu pokryte rumoszem skalnym i gliną. Największa sala nosi nazwę Galerii i znajduje się w ciągu I. Ma 13,5 metra długości, 1,4 metra szerokości i 9,5 metra wysokości. W jaskini utrzymuje się stała temperatura około +6 stopni Celsjusza. Wyczuwalny jest przewiew powietrza, a światło dzienne sięga dna szczeliny wejściowej i do początkowej części dalszych korytarzy.

Zejście do jaskini umożliwiają metalowe drabinki i klamry i nie stanowi to problemu nawet dla dzieci. Podczas zwiedzania należy pamiętać o zabraniu odpowiedniego przeciwdeszczowego ubrania oraz obowiązkowo czołówki. 

 

Zasady zwiedzania jaskini

 

  • Za bezpieczeństwo poruszania się po jaskini i przestrzeganie obowiązujących przepisów ochrony przyrody odpowiadają bezpośrednio sami zwiedzający jaskinię.

  • Wejście do jaskini jak i zwiedzanie jej głównych partii na własną odpowiedzialność, dzieci pod nadzorem prawnych opiekunów (zalecany minimalny wiek dziecka 10 lat).

  • Zwiedzanie jaskini bez szczególnych trudności – znikoma możliwości pobłądzenia.

  • Niezbędne wyposażenie: latarka montowana na głowie tzw. "czołówka", okrycie przeciwdeszczowe, a także zalecana ochrona głowy np. kask.

  • Jaskinia niedostępna do zwiedzania w okresie od października do kwietnia z uwagi na hibernujące w niej nietoperze, aby nie spowodować ich wybudzenia, które kończy się to dla tych stworzeń śmiercią.

  • W jaskini obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych oraz ognisk, a także używania otwartego ognia.

  • Przebywający w jaskini zobowiązani są do przestrzegania reguł i zasad poruszania się podobnie jak na terenach Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody.

 

Relacja z uroczystości udostępnienia jaskini - 8 czerwca 2019 r - https://www.wisla.pl/mieszkaniec/news/jaskinia-malinowska-juz-dostepna-dla-wszystkich 

Videorelacja z otwarcia - https://www.facebook.com/miastowisla/videos/2270929016482305/

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy