Miasto Wisła - oficjalna strona

Wisła letem

szlaki turystyczne
Trasy rowerowe
Basen
koleje linowe

Zbuntowany Śląsk

17.01.2020

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie autorskie i promocja książki. Gościem czytelników 16 stycznia 2020 roku był Dariusz Zalega – dziennikarz i doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. Jego książka pt. „Śląsk zbuntowany” ukazała się końcem 2019 roku w Wydawnictwie Czarne.

Prezentacji książki, poświęconej Ślązakom walczącym w hiszpańskiej wojnie domowej przeciwko gen. Franco, towarzyszył film pt. „Pięść i dynamit. Opowieść o śląskich antyfaszystach w Hiszpanii” również zrealizowany przez Dariusza Zalegę. Zarówno film, jak i książka na wstępie ukazują biedę panującą na Śląsku w latach międzywojennych, zwłaszcza wśród robotników, którzy za pracą często emigrowali do Francji czy Belgii. Mimo ciężkiego losu wspierali innych, m.in. zgłaszając się na ochotnika, by walczyć w Hiszpanii w obronie robotniczych ideałów i Republiki. Co najciekawsze dla czytelników wiślańskiej biblioteki, także mieszkańcy Wisły brali udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Byli wśród nich trzej bracia Pilchowie oraz Andrzej Słowiok, o których można dowiedzieć się m.in. z dokumentów zachowanych w archiwum w Moskwie. Z pasją o nich i innych zapomnianych Ślązakach opowiedział Dariusz Zalega, który bardzo spodobał się wiślańskiej publiczności.

Po projekcji filmu i spotkaniu z Autorem posypały się pytania, można było zakupić książkę, której egzemplarze rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Dariusz Zalega odpowiadał na pytania i podpisywał swoją książkę. Przy kawie, toczyły się liczne rozmowy i dyskusje. Już wkrótce w bibliotece odbędą się kolejne ciekawe wydarzenia, których bohaterami zostaną Julian Ochorowicz i jego kolega z ławy szkolnej Bolesław Prus. Zapraszamy więc do wiślańskiej biblioteki!

Galerię zdjęć ze spotkania można obejrzeć na stronie biblioteki.


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy