Miasto Wisła - oficjalna strona

Zmarł Jerzy Kufa - niezwykle zasłużony wiślanin

14.09.2022

Dotarła do nas bardzo smutna widomość - wczoraj zmarł Jerzy Kufa, wspaniały wiślanin, serdeczny człowiek, działacz społeczny, badacz historii naszego miasta, prawdziwa skarbnica wiedzy o Wiśle i jej mieszkańcach.

Jerzy Kufa urodził się w 1944 roku w Cieszynie. Od dziecka mieszka w Wiśle. Był absolwentem Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Krakowie. To długoletni pracownik związany z branżą turystyczną, przez wiele lat prowadził szeroką działalność społeczną na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego z Wisły.

Jerzemu Kufie szczególnie bliscy zawsze byli ludzie, którzy w dziejach Wisły odcisnęli niezatarty ślad. Pamięć o nich utrwalał m.in. poprzez organizowanie wystaw w Galerii „Kufa Jama”. Trzeba podkreślić, że była to pierwsza artystyczna galeria na terenie Wisły. W ciągu 13 lat Jerzy Kufa zorganizował tam ponad 50 wystaw.

Przez 25 lat działał w Komitecie Organizacyjnym TKB, w komisji do spraw zakwaterowania, wyżywienia i transportu. Był radnym Rady Miasta Wisła przez trzy kadencje, pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Kultury, Sporty, Turystyki i Promocji Rady Miasta Wisły.

Przez dwie kadencje był również członkiem Rady Muzeum w Cieszynie. Od wielu lat zaangażowany był w prace zespołu redakcyjnego „Monografii Wisły”. Uczestniczył w pracach zespołu redakcyjnego miesięcznika „Echo Wisły”, do pisma przekazywał także spisane wspomnienia na temat różnych, znanych lub mniej znanych, osobowości z Wisły.

Był też członkiem grupy dyskusyjnej działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle, wspierał też działaność Towarzystwa Miłośników Wisły.

Za swoją działalność zawodową i społeczną Jerzy Kufa otrzymał już wiele nagród, m.in. Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrną Odznakę Turystyki, Złotą Odznakę „Za zasługi dla Województwa Śląskiego”, czy Srebrną Cieszyniankę. Był też laureatem Nagrody Miasta Wisła w Dziedzinie Kultury i Sztuki za rok 2021.

Rodzinie i przyjaciołom Pana Jerzego chciałbym złożyć wyrazy głębokiego współczucia. Wisła bez Niego już nie będzie taka sama.

Burmistrz Miasta Wisła - Tomasz Bujok. 


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2022
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy