Miasto Wisła - oficjalna strona

Październikowe wieści z Jedynki

29.10.2020

 

Tegoroczna jesień przywitała nas najpierw piękną słoneczną pogodą, by za chwilę już w pierwszych dniach października okryć Wisłę słotą i szaro-burą aurą, bezlitośnie kojarzącą się z pluchą, deszczem i niekończącym się katarem. Na szczęście na powrót okazała się dla nas łaskawa i pocieszyła – niejako na przekór wszechogarniającej pandemii – wszystkim tym, co nazywamy polską złotą jesienią: czerwonymi, żółtymi i złotymi liśćmi wciąż jeszcze mieniącymi się w słońcu na drzewach oraz tymi już przyjemnie szeleszczącymi pod nogami podczas pieszych wędrówek po okolicznych lasach porastających Beskidy, czyli bogactwem kolorów w otaczającym nas świecie. Przepiękne wiślańskie krajobrazy podziałały na nas inspirująco i zachęciły do wielu aktywności, bo „w Jedynce jak to w Jedynce” zawsze moc ciekawych wydarzeń, z których relacje z radością zdajemy.

25 września br. nastąpiła inauguracja akcji samorządu szkolnego pt. „Zagadkowy Piątek”. To cykliczne wydarzenie odbywa się w każdy piątek podczas przerw śródlekcyjnych, w tym dniu wypełnionych łamigłówkami, zagadkami, kalamburami. Jedno jest pewne – trzeba mieć umysł otwarty, ale takie ćwiczenia na pewno uczą logicznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów i wytrwałości w dążeniu do celu. Opiekę nad imprezą sprawuje SU, któremu przewodzi w tym roku Kacper Piszczek z klasy 6a, wraz panią Ewą Śmiałkowską – dobrym duchem szkoły i kopalnią niezmierzonych pokładów kreatywności.

W tym samym dniu odbyła się długo wyczekiwana wycieczka klasy 7a. Uczniowie z nieukrywaną radością opuścili szkolne mury i ruszyli w góry. Pierwszy postój okazał się konieczny całkiem szybko, ale im dalej, tym szło się lepiej. Niektórzy wskoczyli w szybkie tempo wspinaczki, inni musieli trochę się wysilić, ale wszyscy dotarli z uśmiechem na twarzy, a niektórzy nawet z rumieńcem. Najpierw posililiśmy się pysznymi oscypkami z grilla, a także kiełbaskami z ogniska, pieczonym chlebkiem i pyszną herbatą. Potem uczniowie zostali zaangażowani do pracy. Wychowawczyni pani Joanna Magiera-Andrzejczak zorganizowała kilka zabaw mających na celu komunikację w j. angielskim. Dla dodania odrobiny rywalizacji klasa podzieliła się na drużyny. Pomiędzy czasem "wytężonej pracy" jedni oddawali się wspinaczce i spacerom, inni relaksowali się na huśtawkach i leżakach, a jeszcze inni pozowali do zdjęć. Na zakończenie odbyła się zabawa integracyjna Mission (im)possible, która odsłoniła artystyczne talenty niektórych uczniów. Po pożegnaniu w okolicy szkoły, niebo zasnuły chmury i zaczęła się deszczowa pogoda. To była idealnie skrojona wycieczka z uwzględnieniem aury.

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. W tym dniu organizatorki – panie Joanna Magiera-Andrzejczak i Aleksandra Barbuletis-Bolek poprosiły uczniów „Jedynki” o przypomnienie lub zdobycie informacji o stolicach krajów Europy, geograficznych walorach, znanych osobach z UE, królewskich rodzinach, patronach, symbolach, walucie, itp., by w okresie 5-11.10. 2020 móc wziąć udział w konkursie na temat krajów Europy. Konkurs miał formę online, a każdy z uczniów mógł spróbować swoich sił, gdyż wszyscy z kl. 4-8 otrzymali aktywny link, pod którym mogli odpowiadać na pytania konkursowe. To jednak nie jedyne wyzwanie, jakie czekało na uczniów w ramach obchodów Dnia Języków Obcych. Dodatkowo, podczas spotkania samorządu szkolnego przewodniczący klas 4-8 losowali słowo, z którym następnie należało zrobić plakat – twórczy, oryginalny, wielojęzykowy. Uczniowie mierzyli się z takimi pojęciami jak: tolerancja, wspólnota, szacunek, odpowiedzialność. Przyznajemy: To nie było łatwe zadanie, ale… podołaliśmy!

29 września klasa 2a wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Gorzołką odwiedziła muzeum Jana Wałacha w Istebnej. Uczniowie poznali twórczość artysty, a wnuk Jana Wałacha Pan Zbigniew Wałach zaprezentował instrumenty pasterskie używane w całych Karpatach. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem regionalnej twórczości, a tym samym okazali się nie lada melomanami.

30 września w kalendarzu widnieje jako Dzień Chłopaka – tegoroczny świętowaliśmy trochę skromniej, bo przecież nie można się gromadzić, ale za to życzenia były jak najserdeczniejsze! Dziewczyny z samorządu pięknie się zachowały, każdy chłopak otrzymał słodkie małe co nieco. Wszystkiego dobrego mężczyźni - i mali i duzi! W wielu klasach również pamiętano o chłopakach. Dziewczyny z 2b wręczyły kolegom medale: "Super Chłopak". Tak trzymać chłopcy! Klasa bardzo dziękuje Pani Ilonie Szarzec za wsparcie. Z kolei w 3b dziewczynki zaskoczyły pięknymi życzeniami. Zaśpiewały także "100 lat". Chłopcy bardzo ucieszyli się ze słodkiego poczęstunku – lizaków, a były to szczególne lizaki – z najserdeczniejszymi życzeniami:)W tym miejscu podziękowania należą się Pani Monice Wrzecionko za zakup prezentów. W klasie 5 dziewczęta też nie zawiodły. Podarowały każdemu z chłopaków parę skarpet z przezabawnym nadrukiem (od owoców po zygzaki, ananasy i banany, na zakręconych deskorolkach skończywszy) które niektórzy od razu przywdziali (inni zaś zostawili jako świeżą parę po zajęciach wf) oraz uraczyły słodkim poczęstunkiem. Były wspólne zabawy i pamiątkowe zdjęcia. Ciekawie także działo się w starszych klasach, chociaż trzeba otwarcie przyznać, że nie wszyscy chłopcy musieli się tak „namęczyć”, żeby otrzymać prezent, jak płeć męska z 6b. Najważniejsze, że zabawa była przednia i że nikomu absolutnie to nie przeszkadzało. Zresztą – zobaczcie! Zapraszamy na szkolnego Facebooka.

2 października samorząd szkolny zorganizował pierwszy z całego cyklu Dzień Życzliwości. Tym razem uczennice z klasy 6a dzieliły się z uczniami szkoły uśmiechem, pogodnym nastrojem, dobrymi słowami umieszczonymi na okolicznościowych bilecikach. Bardzo cieszył nas każdy uśmiech – zawsze to jakiś miły prognostyk na dobry dzień. Oby takich było jak najwięcej!

2 października stał się także już dziesiątym Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia, podczas którego w naszej szkole sprawdzana była „tabliczkowa wiedza”. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi, otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Była to świetna zabawa i nauka.

Kilka dni później miało miejsce doniosłe wydarzenie – Pasowanie na ucznia SP 1. Tradycją naszej szkoły jest, że z początkiem października uczniowie składają uroczyste ślubowanie. W piątek, 9 października dziewczynki i chłopcy z pierwszej klasy ubrani w piękne stroje regionalne przybyli do szkoły wraz z rodzicami, aby dopełnić tej ceremonii. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczestników i rodziców przywitała Dyrektor szkoły, Pani Gabriela Polok-Otawa. Jak co roku, swój wkład w oprawę artystyczną tego wydarzenia wnieśli koledzy i koleżanki ze starszych klas, czyli uczniowie dwóch klas drugich i dwóch klas trzecich. Po ich występie, na który składały się piosenki, tańce i recytacje przyszła kolej na występ klasy pierwszej. Ubrani w regionalne stroje zaczęli swój występ ludowymi piosenkami i tańcami. Najpierw odśpiewali hymn naszego regionu „Szumi jawor, szumi”, po czym zatańczyli „Zasiali górale” i „Koziorajkę”. Później przyszedł czas na program słowno-muzyczny nawiązujący zarówno do życia szkoły jak i do pasowania na ucznia. Zwieńczeniem stało się uroczyste, grupowe ślubowanie. Uroczystość kończyło indywidualne pasowanie na ucznia dokonanym przez Panią Dyrektor ogromnym piórem. Każdy uczeń który złożył ślubowanie i został pasowany otrzymał legitymację szkolną, dyplom dokumentujący udział w uroczystości i – rzecz nie mniej ważną – wielki, słodki i jakże wyczekiwany róg obfitości. Korzystając z pięknej pogody dzieci miały możliwość uwiecznienia tego dnia na pamiątkowych fotografiach wykonanych przed szkołą. Całość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Tego samego dnia uczniowie klasy 5 mieli okazję uczestniczyć w warsztatach pt. "Stan świadomości ekologicznej" zorganizowanych przez UM  w wiślańskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Celem zajęć było uświadomienie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu. Piątoklasiści dowiedzieli się, dlaczego Ziemia nazywana jest „niebieską planetą”. Obejrzeli pokaz, który wykazał, jak niewielkie mamy zasoby wody pitnej i jak wiele jej zużywamy podczas codziennych czynności. Wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób możemy ją oszczędzać i co zrobić, by jak najmniej ją zanieczyszczać. Ponadto piątoklasiści powtórzyli zasady segregacji odpadów, zapoznali się ze sposobami ograniczenia ich ilości oraz rozmawiali o wpływie śmieci na środowisko. Z zadziwieniem i przerażeniem oglądali Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci, czyli olbrzymie dryfujące skupisko plastikowych odpadów utworzone przez prądy oceaniczne w północnej części Oceanu Spokojnego między Kalifornią a Hawajami. Dzięki zdobytej wiedzy będą bardziej świadomie dbali o otaczającą przyrodę. Na koniec stworzyli ekotorby, które stały się pamiątką z odwiedzin w Centrum. Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach, a zajęcia odbywały się w przyjaznej atmosferze sprzyjającej swobodnej twórczości. Żegnając organizatorów, dziękowały i prosiły o więcej. To były fantastyczne zajęcia! Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Obchody tego wyjątkowego dnia w naszej szkole były bardzo wzruszające i obfitowały w najpiękniejsze życzenia, duuuuuuużo pozytywnej energii, gry i zabawy, piękny obraz, który wykonała Julia Kożuch z kl.8, ofiarowany w podziękowaniu od uczniów nauczycielom, słodkości dla pań i panów z obsługi, którzy tak dzielnie przecież pomagają nam przetrwać te trudne dni. Samorząd szkolny pod wodzą pani Ewy Śmiałkowskiej wspiął się na wyżyny możliwości, aby tylko wprowadzić trochę normalności w te przedziwne czasy, w jakich przyszło nam uczęszczać jeszcze w połowie października do szkoły. Wszystkim, którzy tworzą naszą szkołę, składamy serdeczne życzenia: wytrwałości, spokoju i zdrowia. Wszystkiego dobrego. Z kolei 16 października dziewięć fantastycznych dziewczyn z klas – 6a i 6b wystąpiło przed gronem pedagogicznym w – jak to same nazwały – festiwalu piosenek dziwnych. Dlaczego? Bo rapowały i śpiewały do muzyki popularnych melodii (rapowych, ludowych, popowych), ale z nowymi autorskimi tekstami. Jak się nietrudno domyślić, nowe słowa piosenek były adresowane do nauczycieli i traktowały o nich, ale z powagą nie miały nic wspólnego. Trochę prześmiewcze, trochę żartobliwe bawiły naszych pedagogów do łez i stały się kolejnym prezentem z okazji DEN-u. Nauczyciele otrzymali oprócz piosenek „Pawełki”, własnoręcznie wykonane przez uczniów większości klas, imienne wyróżnienia z ogromną ilością dobrych, ciepłych słów, jakich nam na co dzień często bardzo brakuje. Starajmy się więc odnosić serdecznie do siebie nie tylko w szkole i nie tylko z okazji świąt. A wszystkim nam będzie lepiej, łatwiej i przyjemniej!

Z dniem 19 października uroczyście ogłaszamy wszem i wobec, że dzieci lubią czytać, a interesująca książka może być dla nich źródłem wielu inspiracji! Udowodnili to piątoklasiści podczas cyklu zajęć poświęconych lekturze „Magiczne drzewo – Czerwone krzesło”. Uczniowie w finale podróży przez karty współczesnej baśni Andrzeja Maleszki stworzyli wspólną piramidę wartości, które są źródłem prawdziwego, trwałego szczęścia. Toczyli debatę na temat sprawczej mocy języka, dochodząc do wniosku, że trzeba uważać na słowa i na życzenia, które wypowiadamy. W tak młodym wieku odnaleźli niezwykle istotne życiowe prawdy: słowami mogę pocieszyć, zmotywować do działania, ale i sprawić ból, zranić kogoś. Na koniec zaprojektowali swoje własne „czerwone krzesła”, obdarzając je magiczną mocą: Moje krzesło sprawia, że stajesz się szczęśliwy. Usiądź, a teleportujesz się w miejsce z Twoich marzeń! Tu zawsze przekąsisz coś smacznego! Krzesło melomana! Aż chciałoby się podobne posiadać!

 

Wydarzenia z życia naszej szkoły to nie tylko akcje samorządu, ciekawe zajęcia i wycieczki, uroczystości czy konkursy, ale również  aktywność fizyczna. Jedynka żyje sportem w myśl zasady: „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

 

            I tak… 27 września Zawodniczki Integracyjnego Stowarzyszenia Wiślańska Jedynka działającego w Szkole Podstawowej nr 1 aktywnie rozpoczęły swój weekend od sparingu w sobotę, a kończąc udziałem w niedzielnym turnieju Wisła Women's Basket Cup 2020. Łącznie, drużyna z Wisły, w skład jakiej wchodzą zawodniczki SMS, do których należą nasze absolwentki Karolina Kiraga, Elżbieta Podżorska, Justyna Pilch, Beata Szarzec oraz uczennica klasy VIII Sandra Hracka rozegrały trzy mecze. Sobotni sparing zakończył się zdecydowaną przewagą naszych dziewczyn w starciu z drużyną TK Basket Stryków. W niedzielnym turnieju najlepsze okazały się zawodniczki z MTS IKAR Niepołomnice, z którymi wiślanki stoczyły zacięty pojedynek o pierwsze miejsce. Zawodniczki ISWJ Wisła ostatecznie zajęły drugą lokatę pokonując drużynę z województwa łódzkiego TK Basket Stryków. Sobotni sparing i turniej rozgrywany w niedziele pozwolił zawodniczkom z Wisły zdobyć kolejne, cenne doświadczenia przed startem śląskiej ligi koszykówki! Dodatkowo miłym akcentem turnieju okazał się występ Justyny Pilch, która otrzymała nagrodę dla najlepiej rzucającej za 3 punkty! Gratulacje dla trenerów i zawodniczek wszystkich drużyn!

            Szkolenie w ramach Szkolnych Młodzieżowych Ośrodków Koszykówki w naszej placówce idzie pełną parą. Po pierwszym miesiącu treningów liczba przyszłych zawodniczek znacznie się powiększyła, a do pracy wzięli się nawet chłopcy. W ramach SMOK-ów działają trzy grupy szkoleniowe, w których łącznie trenuje 55 zawodniczek i zawodników z klas 1 - 5. Dodatkowo, młodsze grupy trenujące pod okiem Marcina Kotowicza zdały już swoje pierwsze testy sprawności koszykarskich, za co otrzymały specjalne karty zawodniczek i naklejki potwierdzające zdobyte umiejętności. Z kolei najstarsza grupa prowadzona przez trenera Zbigniewa Duszę w październiku rozegra swój pierwszy mecz ligowy w kategorii 2009 i mł. Trzymamy kciuki! SP1 znowu w wodzie!!! Po prawie półrocznej przerwie (od marca 2020) nasi uczniowie kolejny raz mogą uczestniczyć w zajęciach z pływania. Na razie ilość zajęć i liczba osób na pływalni jest mocno ograniczona z powodów sanitarnych, ale i tak cieszymy się, że podopieczni pana Marcina Kotowicza znów mogą doskonalić swoje umiejętności pływackie. Ze szkolenia korzysta obecnie 26 dzieci z klas drugich i trzecich oraz 27 z klas 4-7. Młodzi pływacy pracują nad swoimi umiejętnościami dwa razy w tygodniu od początku października w ramach programu profilaktyki i zagospodarowania czasu wolnego UM Wisła. A trzeba się spieszyć, bo pierwsze zawody już niedługo.

12 października 2020 roku odbył się turniej gier i zabaw klas pierwszych i drugich. Turniej dla najmłodszych uczniów zorganizowany został przez nauczycieli Marcina Kotowicza i Kamila Kędziora i miał na celu zaznajomienie pierwszo i drugoklasistów z rywalizacją sportową. Do konkursowych zadań przystąpiło 56 uczniów i uczennic, którzy podczas rywalizacji próbowali swoich sił na torze zwinnościowym,                       w rzutach do celu i zadaniach zręcznościowych. Po zakończonej rywalizacji wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a najlepsza drużyna maskotki, za które serdecznie dziękujemy sponsorom: Urzędowi Miasta Wisła, Skolnity Ski & Bike Park oraz Panu Robertowi Hrackiemu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom sportowego ducha zdrowej rywalizacji!

 

Jak widać ostatnie tygodnie w „Jedynce” obfitowały w wiele ważnych i niezwykłych wydarzeń. Był to czas zarówno intensywnej nauki, rozwijania pasji i zainteresowań, jak i doskonalenia sprawności sportowych oraz rywalizacji na zasadach „fair play”. Mieliśmy również okazję do refleksji nad tym, co dla nas szczególnie istotne. Było różnorodnie, ciekawie, barwnie. Jesień nadal trwa, zobaczymy, co przyniosą nadchodzące tygodnie. Już wiemy, że pandemia nie odpuszcza, a klasy starsze rozpoczynają naukę zdalną, podczas gdy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej nadal uczą się stacjonarnie. Nadchodzące dni nie będą łatwe. Mimo to i na przekór temu chcemy dalej aktywnie i twórczo działać, podejmując wraz z naszymi wychowankami szereg nowych wyzwań, aby choć próbować stworzyć im pozór normalności w tych jakże przedziwnych czasach. Już planujemy wiele, ale o tym za miesiąc…

Póki co dbajmy o siebie, troszczmy się, trzymajmy zdrowo! Wszystkiego dobrego i do usłyszenia!

 

Jolanta Leśnik



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy