Miasto Wisła - oficjalna strona

20. Bieg po Nowe Życie już w najbliższą sobotę!

12.05.2022

Gościem tegorocznego 20. Biegu po Nowe Życie będzie jeden z najwybitniejszych transplantologów na świecie - dr Robert Montgomery.

Dr Robert Montgomery, który przyjedzie do Wisły już w piątek jest dyrektorem Instytutu Transplantologii Langone Health Uniwersytetu Nowojorskiego /NYU/. W październiku zeszłego roku kierował zespołem chirurgów, którzy dokonali pionierskiego przeszczepienia nerki z  genetycznie zmodyfikowanej świni do człowieka. Przeszczepienie przeprowadzono u kobiety, która po śmierci była podłączona do aparatury podtrzymującej funkcje organów. Zabieg wykonano za zgodą rodziny, która uszanowała wolę zmarłej, by po śmierci oddać jej narządy do celów naukowych. Przez trzy dni przeszczepiona nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem. Jej funkcjonowanie monitorowali lekarze.

- Testy przeszczepionej nerki przebiegły pomyślnie – powiedział dr Robert Montgomery. Nerka świni produkowała tyle moczu, ile można by oczekiwać od przeszczepionej ludzkiej. Organ skutecznie filtrował krew, nie dostrzegliśmy objawów odrzucenia przeszczepu – dodał. Teraz nasz cel jest jasny – chcemy, by w przyszłości, takie organy były udostępnione każdemu kto ich potrzebuje, w dowolnym momencie – podkreślił Montgomery.

Zdaniem lekarzy taki zabieg może być wstępem do rozwiązania wielkiego problemu transplantologii – braku odpowiedniej ilości narządów do przeszczepienia.

Do Wisły przyjedzie również dr Igor Gumenniy – kardiochirurg, transplantolog z lwowskiego szpitala klinicznego.

Wśród znanych osób ze świata filmu, teatru, estrady, sportu i mediów, które wezmą udział w  20. są między innymi Przemysław Saleta, Lucyna Malec, Jarosław Kret, Kamila Kamińska, Ada Palka, Marcin Mroczek, Bartosz Obuchowicz, Piotr Gruszka, Joanna Kuberska, Olga Kalicka, Łukasz Kadziewicz, Anita Jańcia, Krzysztof Wielicki, Rafał Mroczek, Cezary Trybański i Olga Łasak.

 

Program 20. Biegu po Nowe Życie

15:00 – przywitanie uczestników na pl. Hoffa

15.10 – rozgrzewka i prezentacja sztafet

15.45 – START 20. Biegu po Nowe Życie

17.40 – wręczenie pucharów dla zwycięzców

 

W związku z wydarzeniem w piątek, a zwłaszcza w sobotę mogą wystąpić czasowe utrudnienia z przejazdem przez ul. 1 Maja oraz rynek


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2022
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy