Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Zmarła Maria Gatnar-Guzy

22.02.2021

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy w dniu dzisiejszym wiadomość o śmierci znanej artystki ludowej związanej bardzo mocno z Wisłą, Pani Marii Gatnar Guzy, która odeszła 13 lutego w wieku 97 lat w Rybniku.
Pani Maria pochowana została 16 lutego na cmentarzu w Rybniku Boguszowicach.

Nestorka beskidzkiego malarstwa na szkle. Urodziła się 17 sierpnia 1923 roku w Pielgrzymowicach a od 1991 roku mieszkała w Wiśle. Ostatnie lata swojego życia spędziła w Rybniku. Pani Maria należała do Grupy Twórców Wiślanie i Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zachwycała swoim malarstwem i wrażliwością artystyczną.  W dorobku artystki dominowała tematyka sakralna, często z odniesieniami regionalnymi. Ulubionym motywem była szopka bożonarodzeniowa. Pojawiały się też scenki rodzajowe oraz motywy związane z obrzędami, zwyczajami czy miejscowymi podaniami (wśród nich obrazy ilustrujące gawędy Zuzanny Bujok).

Twórczość artystki prezentowano na wielu wystawach sztuki ludowej w kraju i za granicą (we Francji i w Czechach. Wystawy autorskie miała w Żywcu, Wiśle, Bielsku-Białej, Cieszynie, Skoczowie, Gliwicach i we Wrocławiu. Z własnej inicjatywy włączyła się do działań promujących malarstwo na szkle i tradycje regionalne. Prowadziła zajęcia dla dzieci, a prace jej uczniów zdobywały główne nagrody i wyróżnienia. Obrazy na szkle Marii Gatnar-Guzy znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych – w Polsce i za granicą (m.in. w Kanadzie i USA). 

Maria Gatnar Guzy w 2012 roku została laureatką Nagrody Miasta Wisły "Trzy smreki". 


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3