Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Konferencja Hadynowska

11.09.2019

Ogólnopolska konferencja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny
2-3 października 2019 r. Cieszyn – Wisła

W roku 2019 ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Stanisława Hadyny Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Muzyki w Cieszynie i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle organizują Ogólnopolską konferencję naukową z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny. Pierwszy dzień obrad odbywa się na ul. J. U. Niemcewicza 2 w Sali kameralnej im. Jana Sztwiertni w Cieszynie, drugi na pl. B. Hoffa 3 w Sali głównej biblioteki w Wiśle. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Referaty wygłaszają specjaliści w zakresie muzyki, folkloru, historii, literatury i kultury. Żadna z wcześniej organizowanych konferencji i sesji naukowych nie podejmowała tak szeroko zagadnień związanych z twórczością Stanisława Hadyny, jego dorobkiem muzycznym i literackim. W zamierzeniu organizatorów wydarzenie ma inspirować i zachęcać do dalszych poszukiwań źródłowych i analiz niesłychanie bogatej i wielowymiarowej twórczości Stanisława Hadyny. Należy mieć nadzieję, że konferencja będzie miała charakter przełomowy i rozpocznie nowe prace badawcze.

Konferencji towarzyszą: projekcja filmu „Młodość Chopina” z 1951 roku w reżyserii Aleksandra Forda na podstawie scenariusza opartego na noweli Stanisława Hadyny „Niezatarte ślady” oraz koncert kameralny „Stanisław Hadyna – in memoriam” w wykonaniu artystów związanych z Uniwersytetem Śląskim. Po raz pierwszy publiczności zaprezentowane zostaną nieznane dotąd preludia i mazurki Stanisława Hadyny. Kompozycje te napisał w 1946 roku i zadedykował żonie Agacie: „Ukochanej żonie, Najdroższej towarzyszce i siostrze Stach. Wisła 19.X.1946." W trakcie konferencji dostępne będą dwie wystawy przygotowane przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej (Cieszyn i Wisła) oraz przez miasto Wisła we współpracy z Rodziną kompozytora i Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” (wystawa plenerowa na rynku w Wiśle na pl. Bogumiła Hoffa).

Cenna spuścizna Stanisława Hadyny przechowywana jest głównie w Koszęcinie i w Wiśle. Organizatorzy otwartej dla wszystkich chętnych konferencji planują upublicznić jej wyniki w postaci osobnego wydawnictwa. Zarówno na obrady, jak i na pokaz filmowy i koncert – wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3