Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Kamień Pamięci Adolfa Pilcha - zobacz film z uroczystości

12.09.2021

W niedzielę, 29 sierpnia 2021 roku w Wiśle odsłonięto kamień pamięci majora Adolfa Pilcha, wybitnego cichociemnego, żołnierza o pseudonimach „Góra”, „Dolina”, "Stożek", urodzonego właśnie w Wiśle. Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości odsłonięcia kamienia. 

 

Mjr Adolf Pilch (1914-2000) był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnym, oficerem Armii Krajowej, dowódcą Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich partyzantów w czasie II Wojny Światowej.

W niedzielę, 29 sierpnia po długich staraniach rodziny majora Adolfa Pilcha i władz samorządowych Wisły na os. Kozince, w miejscu urodzenia „Góry”, „Doliny” odsłonięto poświęcony mu kamień pamięci. Uroczystości rozpoczęły się już w Wiśle Głębcach, gdzie nastąpiło symboliczne złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą majorowi Adolfowi Pilchowi. Po przejechaniu na Kozince rozpoczęła się główna część uroczystości, poprzedzona sygnałem trombity. Grupa śpiewacza Wańcy odśpiewała pieśń „Beskidzkie grónie”.


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3