Miasto Wisła - oficjalna strona

Wisła zimą

Banner - wyciąg narciarski
Banner - trasy biegowe
Banner - kuligi
Banner - warunki narciarskie

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wspomnienie Jerzego Kufy: Andrzej Mitręga, mistrz krawiecki

15.06.2020

Urodził się 11 maja 1914 roku jako syn Jana i Zuzanny z domu Krzok z Prziłogów na Skolnitym. Uczęszczał do Szkoły Powszechnej w Wiśle Centrum, a po jej ukończeniu podjął naukę zawodu krawieckiego u Pawła Pinkasa, która trwała od 30 czerwca 1930 roku do 30 czerwca 1933 roku. Otrzymał świadectwo jej ukończenia wydane dnia 5 listopada 1935 roku przez Stowarzyszenie Mieszanych Przemysłowców w Ustroniu. Równolegle w latach 1931 – 1933 kontynuował kształcenie w Publicznej Szkole Dokształcającej Zawodowo w Wiśle Centrum, w której wykładano takie przedmioty jak: rysunek odręczny geometryczny i zawodowy, materiałoznawstwo, korespondencja zawodowa, rachunki i kalkulacja zawodowa, fizyka przemysłowa, język polski, nauka o Polsce i świecie. Jak widać uczniowie tej szkoły otrzymywali bardzo wszechstronne wykształcenie zarówno ogólne jak i zawodowe.

Kolejnym etapem edukacji zawodowej było zdanie egzaminu czeladniczego przed Komisją Egzaminacyjną Izby Rzemieślniczej w Katowicach w 1946 roku (świadectwo numer 6623\46). Natomiast tytuł mistrzowski uzyskał zdając egzamin przed tą samą Izbą Rzemieślniczą w 1954 roku i miał prawo używać tytułu mistrza krawieckiego męskiego, mieszanego i cywilnego.

Swój zakład krawiecki otworzył w nowo wybudowanym w 1949 roku budynku w Wiśle Dziechcince i prowadził go aż do 1981 roku. W zakładzie wykonywano bardzo szeroki zakres usług – szyto płaszcze, garnitury, spodnie, marynarki, gunioki (krótkie płaszcze ), brucliki, garsonki oraz niektóre elementy żeńskiego, wiślańskiego stroju regionalnego. Ponieważ zakład cieszył się sporą popularnością, a to wiązało się ze sporą ilością zamówień, Andrzej Mitręga zatrudnił uczniów. W ten sposób wykształcił kilku znanych wiślańskich krawców np. Antoniego Pilcha Od Starego, Rudolfa Hołomka z Gościejowa czy Andrzeja Kuczerę. Dużą pomocą w prowadzeniu zakładu była żona, która prowadziła bardzo skrupulatnie cała buchalterię ale również wykonywała prace wykończeniowe wraz ze swymi dziećmi.

Andrzej Mitręga to nie tylko doskonały krawiec, ale i uczestnik życia społeczno – kulturalnego naszej miejscowości. Już w okresie przedwojennym należał do „Błękitnej Jedynki”- I Drużyny Harcerskiej im. Józefa Piłsudskiego w Wiśle, gdzie zdobył uprawnienia ratownika i był członkiem Harcerskiego Klubu Narciarskiego. Jego wielką pasją była turystyka. Często w wolnych od pracy dniach, zimą zabierał swoich uczniów oraz swoje dzieci na wycieczkę narciarską na Stożek. Wraz z grupą pasjonatów, do których należeli m.in. Erwin Niemiec i Edward Cienciała, był współzałożycielem wiślańskiego Koła PTTK. Koło to w późniejszym czasie przerodziło się w Oddział PTTK. Uczestniczył w wielu wycieczkach, jak również w rajdach turystycznych – zdobywając złotą odznakę GOT.

Ponadto, należał do Zespołu Regionalnego „WISŁA”, którego był długoletnim tancerzem i chórzystą. Śpiewał również w chórze kościelnym przy parafii ewangelickiej w Wiśle Centrum. Jego kolejnym zainteresowaniem było sadownictwo. Lubił pracę w ogrodzie, gdzie spędzał każdą wolną chwilę .Specjalizował się w szczepieniu drzewek owocowych, czego efektem jest do dziś rosnąca w jego ogrodzie jabłoń, która rodzi trzy różne odmiany jabłek. Ta krótka charakterystyka tej niezwykłej postaci uzmysławia nam, jak wielu mieliśmy niezwykle zdolnych, utalentowanych, wywodzących się z chłopskich rodzin, Wiślan. Pamiętajmy zatem o nich, bo oni byli solą tej naszej pięknej wiślańskiej ziemi.

Jerzy Kufa

Dziękuję Rudkowi Mitrędze za rozmowę oraz przekazane zdjęcia i ciekawe dokumenty.


Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy