Miasto Wisła - oficjalna strona

Wisła zimą

Banner - wyciąg narciarski
Banner - trasy biegowe
Banner - kuligi
Banner - warunki narciarskie

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Trzy Smreki wręczone!

27.06.2022

Podczas tegorocznych Dni Wisły jedną z najważniejszych chwil była ceremonia wręczenie najcenniejszego wiślańskiego odznaczenia przyznawanego ludziom kultury - Nagrody Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Sztuki "Trzy Smreki". Nagroda ta została uchwalona Uchwałą Rady Miasta Wisła w 1999 roku. Pierwszą przyznano w 2000 roku. Przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, w tym twórczości artystycznej, popularyzacyjnej i upowszechniania kultury, organizowania działalności kulturalnej. Laureaci nagradzani są odlewanymi z brązu statuetkami "Trzech Smreków" oraz gratyfikacją pieniężną. Tegorocznymi laureatami, w ręce których trafiły odznaczenia, to dwie niezwykłe osobistości: Gustaw Czyż i Stanisław Cieślar.

Panowie z ogromnym wzruszeniem przyjęli statuetki z rąk burmistrza Tomasza Bujoka oraz zastępcy przewodniczącego Rady Miasta Wisła Zdzisława Pilcha. Warto w tym miejscu podkreślić, że laureaci, jak przystało na prawdziwych miłośników folkloru, odebrali nagrody w strojach regionalnych, co dodatkowo podkreśliło wydźwięk przyznawanej nagrody. Sami nagrodzeni, oprócz idealnej prezencji, zaszczycili nas krótkimi podziękowaniami i tym, co robią najpiękniej - Gustaw Czyż wygłosił wiersz, a Stanisław Cieślar zagrał dla wszystkich na trombicie. Była to mała namiastka ich działalności kulturalnej, którą mogliśmy zobaczyć i usłyszeć podczas sobotniej uroczystości.

Gustawowi Czyżowi i Stanisławowi Cieślarowi jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w działalność kulturalną i promowanie wiślańskiego folkloru.

 

Poniżej krótka prezentacja sylwetek obu laureatów:

Gustaw Czyż urodził się w Wiśle 07.10.1946 r., członkiem PTTK został 20.04.1983 r., był współzałożycielem i prezesem koła PTTK przy D.W. „Limba”, a od chwili założenia w 1987 r. Oddziału PTTK Wisła w Wiśle, był jednym z członków-założycieli Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK w Wiśle. Niezwykle aktywny przewodnik, oprowadzał setki grup turystycznych rocznie zapoznając gości z kulturą Wisły i Śląska Cieszyńskiego. Za swą działalność już w 1987 r. otrzymał Srebrną Regionalną Odznakę ZW PTTK za zasługi w upowszechnianiu krajoznawstwa i turystyki. Był przewodnikiem po Zamku Prezydenta RP na Zadnim Groniu, pracował dla Oddziału PTTK w Wiśle jako organizator i komandor dziesięciu edycji Międzynarodowych Rajdów Narciarsko-Pieszych „Do Źródeł Wisły”. Otrzymał szereg odznak, dyplomów i podziękowań, w tym najważniejsze odznaczenie przewodnickie: „Zasłużony Przewodnik Beskidzki” i „Zasłużony Przewodnik PTTK”. Nadal jest czynnym członkiem Koła Przewodników.  

Jako Wiślanin i członek grup śpiewaczych upowszechnia miejscowy folklor, tradycje i zwyczaje góralskie prowadząc w domach wypoczynkowych i hotelach prelekcje pt. „Historia Wisły” i „Poezja wiślańska”. Od 1995 r. był aktywnym członkiem Męskiego Zespołu Śpiewaczego „Czernianie”..

Gustaw Czyż kontynuuje swą pasję artystyczną i popularyzatorską w grupie śpiewaczej „Gronie”. Obecnie jest także członkiem zespołu regionalnego „Wisła Plus”. Czynnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez Miasto Wisła m.in. takich jak Tydzień Kultury Beskidzkiej, dożynki czy Dni Wisły oraz bierze udział w różnych koncertach. Zawsze z ogromnym entuzjazmem zaangażowaniem i z wielkim wiślańskim sercem śpiewa i recytuje dla mieszkańców i turystów przy różnych okazjach. W swym repertuarze ma wiersze poetów Śląska Cieszyńskiego, takich jak Emilia Michalska czy Władysław Młynek, ale przede wszystkim promuje twórczość wiślańskich poetów ludowych, jak Maria Szturc, Paweł Lazar, Irena Branc i inni.

 

Stanisław Cieślar urodził się 11.08.1964 r. w Wiśle. Od lat młodzieńczych związany jest z kulturą regionu, jako członek Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Wisła od 1981 roku. Czołowy tancerz, miłośnik tradycji i folkloru, który zawsze z dumą nosi wiślański strój regionalny. Zdobywał z zespołem liczne nagrody i wyróżnienia. Uhonorowany Odznaką za Zasługi dla województwa Bielskiego w roku 1998.

Obecnie jest członkiem Zespołu Regionalnego Wisła Plus kontynuując swoją pasję propagowania rodzimej kultury i tradycji przodków. Działacz społeczny, który od wielu lat wnosi nieoceniony wkład w życie kulturalne Wisły, a przede wszystkim w promocję miasta. Jest on gawędziarzem, którego lubią media. W humorystyczny sposób opowiada anegdoty czy wiślańskie historie. Zawsze robi to z dbałością o poprawną gwarę.

Od roku 1993 jest twarzą korowodu rozpoczynającego Tydzień Kultury Beskidzkiej, a z czasem towarzyszyli mu jego synowie: Rafał i Piotr. Publiczność zgromadzona w wiślańskim amfiteatrze nie wyobraża sobie rozpoczęcia i zakończenia TKB bez hejnału z trombity w wykonaniu Stanisława. To on rokrocznie wygrywa na trombicie melodię, która otwiera i zamyka największe wydarzenie folklorystyczne w kraju.

Dźwięki jego trombity raz do roku niosą się także ze szczytu Cieślara, gdzie organizowane są Międzynarodowe Spotkania Cieślarów. Podjął się też jako jedyny nauki gry na trombicie podczas warsztatów organizowanych przez Wiślańskie Centrum Kultury, dzięki czemu w Wiśle jest więcej osób umiejących grać na tym instrumencie ludowym.

 


Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy