Miasto Wisła - oficjalna strona

XXII Forum Ewangelickie - Ewangelicy Niepodległej. Dzieje i współczesność

11.09.2018

Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP włącza się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i wskazuje, że ewangelicy mieli olbrzymi wkład w ten proces. Jako jedno z wydarzeń przygotowanych z tej okazji jest XXII Forum Ewangelickie w całości poświęcone tematyce niepodległościowej.

„Ewangelicy Niepodległej” – pod takim hasłem trwają obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę organizowane przez ewangelików ze Śląska Cieszyńskiego. Największa pod względem liczby wiernych diecezja ewangelicka w Polsce przypomina, że jej wierni swoją pracą i zaangażowaniem mocno przyczynili się do odzyskania wolności i przyłączenia regionu do Polski.

Forum Ewangelickie jest ruchem, który powstał w Kościele Ewangelickim w 1994 roku. Inicjatorami Forum byli prof. Paweł Puczek oraz Jan Puczek. W ciągu ponad dwudziestu lat działalności Forum organizowane było w wielu różnych miastach na terenie całego kraju a także w Czechach. Wśród zagadnień, które na przestrzeni lat były poruszane w czasie Forum można wymienić między innymi: Ewangelicyzm w Polsce – wyzwania wobec przyszłości; Problemy edukacji młodzieży – wychowanie, kształcenie, praca; 450 lat Reformacji pod Wawelem; Ewangelicki etos pracy; Kobiety w społecznościach Kościołów ewangelickich – tradycja, współczesność, perspektywy. Gośćmi Forum Ewangelickiego byli wybitni przedstawiciele świata kultury, nauki i polityki, w większości związani ze środowiskiem ewangelickim, m.in. prof. Jerzy Buzek (premier RP), Jerzy Pilch (pisarz), prof. Ewa Chojecka (historyk sztuki), prof. Jan Harasimowicz, prof. Andrzej Friszke (historyk), prof. Janusz Małłek (historyk), prof. Tadeusz Kotula (historyk), prof. Janusz T.
Maciuszko (historyk), prof. Karol Karski (teolog) i wielu innych. Forum współpracuje z Kościołami ewangelickimi w Polsce, w szczególności ewangelickoaugsburskim i ewangelicko-reformowanym, stowarzyszeniami społeczno-kulturalnymi oraz szkołami ewangelickimi.

XXII Forum Ewangelickie odbędzie się w dniach 14-16 września 2018 roku w Wiśle. Forum rozpocznie się uroczystym złożeniem kwiatów pod obeliskiem bp. Juliusza Bursche (koło „Zacisza“ al. bp. J. Bursche 21). Otwarcie forum odbędzie się w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle (ul. Zameczek 1). Tam też odbędzie się część wykładowa i dyskusyjna tego dnia. Drugiego dnia wykłady i dyskusje będą miały miejsce w Domu Zborowym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle (ul. 1 Maja 53). Sobotni program Forum zwieńczony zostanie koncertem organowym dr hab. Tomasza Orlowa w kościele ewangelickim ap. Piotra i Pawła o godz. 17:00.

W XXII Forum Ewangelickim weźmie udział wielu wybitnych zaproszonych gości, a wśród wykładowców i referentów można wymienić m.in.: dr. Łukasza Barańskiego, dr Ewę Jóźwiak, dr. bab. Grażynę Kubicę-Heller, Jana Puczka, prof. Kazimierza Starzyka, ks. prof. Szymona Drzyżdżyka. W panelu dyskusujnym w sobotę wezmą udział: prof. Andrzej Friszke, dr Tadeusz Kuśmierowski, prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Jarosław Płuciennik oraz red. Adam Szostkiewicz.

Wszystkim wydarzeniom związanym z obchodami 100 lecia niepodległości towarzyszy hasło i logo „Ewangelicy Niepodległej”. Polacy-ewangelicy, jak rodacy innych wyznań, walczyli o niepodległość kraju, a następnie zaangażowali się w jego rozwój. Wielu wybitnych polityków, wojskowych, artystów, naukowców, przemysłowców należących do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego współtworzyło II Rzeczpospolitą. Centralnym punktem obchodów będzie uroczyste nabożeństwo związane z 100. rocznicą odzyskania
niepodległości przez Polskę i przyłączeniem parafii Śląska Cieszyńskiego do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, które odbędzie się 28 października w kościele Jezusowym w Cieszynie.



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy