Miasto Wisła - oficjalna strona

Wizyta w Ostojićevie

5.12.2018

Delegacje: Urzędu Miasta Wisła z burmistrzem Tomaszem Bujokiem oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wisła z ks. prob. Waldemarem Szajthauerem uczestniczyli w wyjeździe do Ostojićeva. Na miejsce dotarliśmy w piątkowy wieczór 30 listopada 2018 roku.

Sobotni, intensywny program, rozpoczął się od zwiedzenia wystawy w Muzeum Miejskim w Sencie. W sali ekspozycyjnej na parterze muzeum mogliśmy zobaczyć materiały z paleontologii, archeologii i lokalnej historii (m.in. wspomnienia bitwy pod Senćani). Na pierwszym piętrze obejrzeliśmy stałą wystawę etnograficzną. Na zaproszenie przedstawicieli chóru Cor Jesu z miejscowości Senta, który gościliśmy w kwietniu 2018 roku w Wiśle, zwiedziliśmy miejscową parafię rzymskokatolicką, gdzie spotkaliśmy się z proboszczem parafii oraz organistą, który wraz z chórem Cor Jesu koncertował w wiślańskim kościele. Po obiedzie w węgierskiej restauracji mogliśmy zobaczyć nowoczesny, oryginalny w swej architekturze, kościół rzymskokatolicki a następnie w Ratuszu Miasta Senta zostaliśmy przyjęci przez burmistrza Attilę Juhásza.

W niedzielę, 2 grudnia, odbyło się w Ostojićevie nabożeństwo ze spowiedzią i Komunią Świętą prowadzone przez ks. Vladimira Lovasa oraz ks. Waldemara Szajthauera, który wygłosił kazanie. W czasie nabożeństwa miał miejsce chrzest. Ks. Waldemar Szajthauer ochrzcił nowego członka parafii, któremu nadano imię Adrian. W nabożeństwie uczestniczył konsul RP w Belgradzie Paweł Sokołowski. Po nabożeństwie miała miejsce podniosła uroczystość. Otwarty został Dom Polski, który mieści się w części domu parafialnego. Tym lokalem należącym do parafii ewangelickiej dysponuje Stowarzyszanie Kulturalno-Artystyczne „Wiślanie z Ostojićeva” jedno z dwóch działających w tej miejscowości. Otwarcia dokonali: konsul Paweł Sokołowski oraz burmistrz Tomasz Bujok. „Od 2014 r.  – pisze Paweł Sokołowski – środowisko Wiślan podejmowało działania w celu utworzenia polskiej rady narodowościowej; w wyniku wyborów z dnia 04.11.2018 r., w których członkowie tej społeczności, wpisani na listę „Całym sercem z Polakami”, głosowali na swoich kandydatów, powstała Rada Narodowościowa Polskiej Mniejszości Narodowej (Nacjonalni savet poljske nacionalne manjine), co stanowi formalne uznanie istnienia polskiej mniejszości w Serbii”. Ambasada Polska od lat wspiera polonijną społeczność Ostojićeva, współdziałając z miejscową szkołą podstawową w celu prowadzenia nauki języka polskiego. Pracownię językową wyposażyła Ambasada Polski w Belgradzie. Również ze środków Ambasady zakupiono meble dla Domu Polskiego. We wspólnym spotkaniu w Domu Polskim uczestniczyła także burmistrz miasta Čoka.

Konsul Paweł Sokołowski, burmistrz Tomasz Bujok i proboszcz ks. Waldemar Szajthauer podjęli wspólną inicjatywę zorganizowania w Wiśle kolejnego obozu zimowego dla dzieci z Ostojićeva, który ma się odbyć w styczniu 2019 r. W składzie delegacji, obok wymienionych, uczestniczyli: Wanda Kuczera, Danuta Szczypka, Tadeusz Chmiel i Janusz Podżorski.

Ks. Waldemar Szajthauer - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2019
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy