Miasto Wisła - oficjalna strona

"Wiślański gunie" podsumowanie projektu

15.12.2020

Od kwietnia do grudnia 2020r. W Wiślańskim Centrum Kultury trwały warsztaty z szycia guń czyli góralskiego okrycia wierzchniego. Projekt “Wiślański gunie” dofinansowany był z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wramach programu “Mistrz tradycji”.

Celem projektu jest ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego z rejonu Wisły i okolic, w postaci umiejętności szycia guń. Przekazanie tego dziedzictwa nastąpiło podczas 7 miesięcznych warsztatów, prowadzonych przez Pana Józefa Łupieżowca. Jako jeden z nielicznych na terenie Śląska Cieszyńskiego jest w stanie odtworzyć tradycyjny sposób szycia guń. Chcieliśmy, aby niematerialne wiślańskie kulturowe tradycje przetrwały na naszym terenie i zostały odpowiednio udokumentowane dla dalszych pokoleń. Staramy się by poprzez organizację warsztatów uchronić niematerialne dziedzictwo kulturowe przed zaniknięciem z powodu czynników globalizacyjnych. Poszerzenie grona osób, które będą posiadać odpowiednia wiedzę nt. tradycyjnego szycia guń w pozytywny sposób wpłynie zarówno na ilość i jakość wykonywanych elementów stroju. Projekt miał na celu również doprowadzić do  wzrostu świadomości lokalnego dziedzictwa w postrzeganiu go przez mieszkańców Wisły i okolic, ponieważ działania projektowe  miały charakter i edukacyjny i popularyzatorski.

W warsztatach wzięło udział 13 uczestników, którzy uszyli 9 guń. Gunie są własnością WCKu i służyć będą lokalnej społeczności. Z powodu sytuacji epidemicznej w kraju nie był to prosty projekt do zrealizowania, ale udało się. Podsumowanie projektu odbyło się w bardzo kameralnym gronie uczestników i przedstawicieli władz miasta w dniu 5 grudnia. Wtedy też został nakręcony film podsumowujący i prezentujący strój góralski w formule pokazu mody.

Dzięki projektom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wiślańskie Centrum Kultury przez 5 lat cyklicznie prowadzi warsztaty szycia swiśłańskich strojów regionalnych.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi projektów na stronie www.tradycja.wisla.pl. Znaleźć tam można opisy, zdjęcia i filmiki instruktażowe.

 

 



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy