Miasto Wisła - oficjalna strona

Wisła - Interpretacje

15.04.2016

6 kwietnia w Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle odbył się wernisaż prac malarskich „Wisła. Interpretacje”. Ekspozycja jest skutkiem pleneru, który odbył się w Wiśle. To już kolejna edycja spotkania artystów, który w głównej mierze jest wspólnym dziełem artystki z Katowic, Edyty Rutkowskiej i mecenasów: Leszka Pankiewicza z Bytomia i Andrzeja Mrózka z Wisły. W czasie trwania każdego pleneru artyści mieszkają w Zapiecku u Jędrysa na ulicy Konopnickiej, prowadzonym przez Andrzeja Mrózka. Oczywiście w trakcie pleneru artyści penetrują różne okolice Wisły, aby znaleźć inspirację dla swojej sztuki. Plenery „Wisła. Interpretacje” były zwykle organizowane wiosną i jesienią, choć jedno spotkanie miało miejsce zimą. Obecna edycja „Interpretacji” pokazuje, że ulubioną porą roku wśród malarzy jest jednak wiosna.

W skład obecnej wystawy poplenerowej wchodzą prace sześciu artystów: Edyty Rutkowskiej, Doroty Falkowskiej-Adamiec, Anny Lampe, Krystyny Jasińskiej, Henryka Bzdoka i Jacka Laskowskiego. Artyści w większości są absolwentami ASP w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach, oprócz Edyty Rutkowskiej, która ukończyła PWSSP w Poznaniu, i Anny Lampe, absolwentki PSSP w Łodzi. Poszczególni malarze mają na koncie udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.

Wśród obrazów dominują pejzaże w technice olejnej, a wśród nich można podziwiać m.in. Białą i Czarną Wisełkę, stary dom na ulicy Bukowej czy dom PTTK nad zaporą w Czarnem. Prym w tego typu kompozycjach wiedzie szefowa pleneru, Edyta Rutkowska, która szczególnie pragnie poprzez swoją sztukę uchwycić piękno miejscowego krajobrazu. Z kolei w obrazach Anny Lampe można zobaczyć swojską tematykę animalistyczną, jak np. wiślańskie kaczki, gęsi i indyki, oczywiście również wiejskie zagrody. Krystyna Jasińska wszystkie swoje pejzaże poddaje romantycznej wizji, stąd są niezwykle nastrojowe. Podobne w charakterze są prace Jacka Laskowskiego, który w wielu pracach balansuje pomiędzy realizmem a abstrakcją. Z kolei Henryk Bzdok w swojej oryginalnej technice, grafice digitalnej, sięgnął też po krajobrazy z pobliskiej Trójwsi. Niejednokrotnie prace artystów wychodzą poza Wisłę. Wówczas malarze dają upust swojej wyobraźni i prezentują to, co właściwie jest ich wizytówką. Najbardziej widoczne jest to w twórczości Doroty Falkowskiej Adamiec, która często przedstawia tajemnicze postacie, np. pierroty. Dodatkowo artystka opatruje obrazy symbolicznymi tytułami.

Podczas rozmów artyści mile wspominali swój kolejny pobyt w Wiśle, wędrówki po górach i wzdłuż Białej i Czarnej Wisełki, wyrażali też wdzięczności wobec Bogusławy i Andrzeja Mrózków, którzy gościli ich po staropolsku. Ich wspomnienia są wyjątkowo zapadające w pamięć, bowiem doskonale utrwalone są w obrazach, które mogą zwiedzać zwiedzający muzeum.

Michał Kawulok



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy