Miasto Wisła - oficjalna strona

Tydzień Kultury Beskidzkiej wystartował! Artyści z kilkunastu krajów w Wiśle!

28.07.2019

Pierwszy weekend Tygodnia Kultury Beskidzkiej trwa i już teraz wiadomo, że po raz kolejny mamy do czynienia z wydarzeniem pełnym dobrej energii, kolorów i niesamowitego folkloru.

- Korowód, który symbolicznie rozpoczyna Tydzień Kultury Beskidzkiej po raz kolejny przeszedł ulicami Wisły. Artyści zaprezentowali się pięknie i mam nadzieję, że przez najbliższy tydzień dostarczą nam mnóstwo pozytywnych emocji – mówi Katarzyna Czyż – Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Do Wisły przyjechały zespoły czternastu krajów: Albanii, Chile, Chorwacji, Czech, Gruzji, Kanady, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier, oraz oczywiście z różnych stron Polski. Już podczas korowodu było widać niezwykłą różnorodność i piękno strojów regionalnych, które co roku zachwycają tysiące widzów TKB. To właśnie artyści dają gwarancję, że w Wiśle przez najbliższy czas nie zabraknie pięknych momentów.

 

W uroczystym rozpoczęciu 56.Tygodnia Kultury Beskidzkiej wzięli udział Wiślanie w strojach wiślańskich, którzy przywitali wszystkich zebranych gości śpiewając wspólnie z wypełnionym po brzegi amfiteatrem "Szumi Jawor, szumi". Obecni byli również znamienici goście. Byli z nami w tym ważnym dniu Jerzy Buzek Honorowy Obywatel Wisły, Grzegorz Puda sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Mirosław Suchoń poseł, Lesław Werpachowski p.o. Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Dominika Tyrna prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Cieszyńska Kraina."

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej będą XXX Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które odbędą się w dniach od 31 lipca do 3 sierpnia. Podczas inauguracji MSFówW Wiśle zobaczyć będzie można niesamowitą fuzję polskich i gruzińskich gór. Wszystko przez wspólny program zespołu Trebunie-Tutki z Zakopanego i Quintet Urmuli z Tibilisi. „Duch Gór” to spotkanie prastarych tradycji muzycznych. Wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię śpiewają o zbójeckim życiu, miłości i śmierci, wskrzeszając podhalańsko-kakuazkie duchy przodków, legendarnych herosów gór. Interesująco zapowiada się też koncert gościa TKB, jakim jest zespół Tekla Klebetnica. Jest to zespół folkowy, który oprócz rodzimej muzyki góralskiej, wykonuje przede wszystkim muzykę pasma Karpat, niejednokrotnie wykorzystując także melodie bałkańskie.

 

Nowością na tegorocznym TKB jest też Strefa Twórcy Ludowego "Górolskie Szykowne Ręce", która znajduje się w Parku Kopczyńskiego w Wiśle. Oprócz sprzedaży rzemieślnicy prowadzą warsztaty wykonywania różnych ciekawych rzeczy np. będzie koło garncarskie, wykonywanie biżuterii, czy szydełkowanie. Pełny program Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle znajduje się TUTAJ.

 

Konferansjerami pierwszego dnia byli Izabela Pustówka i Zbyszek Czyż. Dzielnie pomagali im młodzi wiślanie Lena Pustówka i Szymon Szarzec.
Na scenie wystapili:
Mała Wisła
Kapela Borowiczka
Wisła z Wisły
Pilsko z Żywca
Kyczera z Legnicy
Wilamowice z Wilamowic
Istebna z Istebnej
Abraševic z Cacka - Serbia



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy