Miasto Wisła - oficjalna strona

Trzecie miejsce w województwie

4.12.2018

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle po raz kolejny wysoko uplasowała się w Rankingu bibliotek „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki. Trzecie miejsce w województwie śląskim i 22 w kraju to świetny wynik, który pozwala zaliczyć wiślańską książnicę do grona najlepszych bibliotek w Polsce. Sukces cieszy tym bardziej, że najlepsze biblioteki na Śląsku (pierwsze miejsce zajęła biblioteka z Cieszyna, a drugie biblioteka z Mikołowa) funkcjonują w większych miastach i jednocześnie pełnią funkcję bibliotek powiatowych.

W ósmej edycji Rankingu bibliotek brano pod uwagę dane statystyczne za 2017 rok. Ocenie poddane zostały oprócz infrastruktury, zbiory i działalność biblioteczna, poziom zatrudnienia bibliotekarzy, aktywność czytelników oraz współpraca ze środowiskiem lokalnym. Niebagatelne znaczenie miały wysokość budżetu przyznawanego przez samorząd i pozyskane przez placówkę środki zewnętrzne. Wyróżnienie biblioteki w Wiśle jest więc sukcesem zbiorowym, zasługą przede wszystkim mieszkańców miasta – czytelników, na rzecz których od lat pracują bibliotekarze. W ocenianym 2017 roku biblioteka w Wiśle aż 11,5% swojego budżetu pozyskała na zadania celowe finansowane przez Gminę Wisła, Narodowe Centrum Kultury i Bibliotekę Narodową. Zbiory przekroczyły 42 tys. woluminów i 600 audiobooków, a wypożyczenia liczbę 33 tysięcy. Odbyło się wiele ciekawych spotkań autorskich, wykładów, projekcji filmowych, promocji książek, a nawet koncertów, co zaprocentowało w tegorocznej edycji rankingu.

Wszystkim zainteresowanym polecamy lekturę artykułów o bibliotekach w „Rzeczpospolitej” oraz wyniki rankingu dostępne na łamach gazety lub pod adresem https://www.rp.pl/Ranking-bibliotek/311289937-Nie-boja-sie-wyzwan.html i przypominamy, że zawsze warto czytać, gdyż – jak mawiał Cyceron – „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”. Zatem zapraszamy do biblioteki po książkę!


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2019
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy