Starty wiślan: ruszył Turniej Czterech Skoczni

2.01.2019

Po świąteczno-noworocznej przerwie wracamy do prezentacji wyników, jakie osiągali wiślańscy sportowcy w minionym okresie.

Ruszył 67. Turniej Czterech Skoczni. Pierwszy konkurs, który odbył się 30 grudnia w niemieckim Oberstdorfie wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi. Aleksander Zniszczoł (WSS Wisła) w rundzie k.o. (108,7 pkt. / 114,5 m) przegrał z Rosjaninem Jewgienijem Klimowem (131,4 pkt. / 124,0 m) i odpadł z dalszej rywalizacji, zajmując 43. miejsce. Znacznie lepiej zaprezentował się drugi z zawodników WSS-u Piotr Żyła. W pojedynku k.o. wiślanin (139,3 pkt. / 133,0 m) pewnie pokonał Norwega Johanna Andre Forfanga (125,2 pkt. / 125,0 m) i po pierwszej serii plasował się na 4. pozycji. Drugi skok był trochę mniej udany (129,0 pkt. / 126,5 m) i ostatecznie nasz zawodnik zakończył rywalizację na 6. miejscu.
Wyniki - skocznia HS-137 (K-120)

1 Ryoyu Kobayashi Japonia 282,3 pkt. 138,5 i 126,5 m
2 Markus Eisenbichler Niemcy 281,9 pkt. 133,0 i 129,0 m
3 Stefan Kraft Austria 280,5 pkt. 131,0 i 134,5 m
6 Piotr Żyła Polska 268,3 pkt. 133,0 i 126,5 m
42 Aleksander Zniszczoł Polska 108,7 pkt. 114,5 m

Ryoyu Kobayashi z Japonii wygrał także drugi konkurs 67. Turnieju Czterech Skoczni, który odbył się 1 stycznia w niemieckim Garmisch-Partenkirchen. W rundzie k.o. wystąpiło dwóch zawodników WSS Wisla. Piotr Żyła (113,9 pkt. / 128,5 m) pokonał Szwajcara Killiana Peiera (105,9 pkt. / 125,0 m), natomiast Aleksander Zniszczoł (85,8 pkt. / 118,5 m) przegrał ze Słoweńcem Timi Zajcem (116,4 pkt. / 132,0 m). Olek Zniszczoł zakończył rywalizację na 44. pozycji, natomiast w rundzie finałowej Piotr Żyła skoczył o dwa metry dalej, niż w pierwszej próbie, co pozwoliło mu utrzymać 11. lokatę.
Wyniki - skocznia HS-140 (K-125)

1 Ryoyu Kobayashi Japonia 266,6 pkt. 136,5 i 133,0 m
2 Markus Eisenbichler Niemcy 264,7 pkt. 138,0 i 135,0 m
3 Dawid Kubacki Polska 256,2 pkt. 133,5 i 133,0 m
11 Piotr Żyła Polska 241,3 pkt. 128,5 i 130,5 m
44 Aleksander Zniszczoł Polska 85,8 pkt. 118,5 m

31 grudnia na trasach biegowych PZN Kubalonka odbył się Bieg Sylwestrowy - pierwsze w tym sezonie zawody Śląsko-Beskidzkiej Ligi Regionalnej w biegach narciarskich. W poszczególnych kategoriach wiekowych najlepsi okazali się: Zuzanna Fujak (NKS Trójwieś Beskidzka) - Juniorka C, Martyna Michałek (MKS Istebna) - Juniorka D, Kamila Haratyk (WSS Wisła) - Juniorka E, Aleksandra Chrószcz (UMKS Marklowice) - Juniorka F, Łukasz Gazurek (NKS Trójwieś Beskidzka) - Junior C, Artur Baczyński (UMKS Marklowice) - Junior D, Szymon Zawada (MKS Istebna) - Junior E oraz Jakub Pawlik (LKS Klimczok Bystra) - Junior F. Na podium stanęła także zawodniczka WSS Wisła Laura Wantulok, która zajęła 2. miejsce w kategorii Juniorka D.

W dniach 27-28 grudnia w szwajcarskim Engelbergu odbyły się dwa konkursy Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. Pierwszy wygrał Austriak Markus Schiffner, a wiślanie Paweł Wąsek i Tomasz Pilch zostali sklasyfikowani odpowiednio na 21. i 27. pozycji. Drugi konkurs padł łupem reprezentanta Austrii Philippa Aschenwalda, a niestety zawodnicy WSS Wisła Paweł Wąsek oraz Tomasz Pilch rywalizację zakończyli już po pierwszej serii, zajmując 35. i 40. miejsce.

28 grudnia w Żorach odbył się XX Wigilijny Jubileuszowy Turniej Dzieci i Młodzieży w tenisie stołowym. W gronie triumfatorów zawodów znalazła się Ewelina Pilch z Wisły, która wygrała rywalizację w kategorii amatorskiej dziewcząt z rocznika 2006 i młodsze.