Starty wiślan: koniec TCS, starty dwuboistów w PŚ

7.01.2019

Oto przegląd wyników, jakie osiągnęli nasi sportowcy w minionym okresie.

4 stycznia rozegrano trzeci konkurs 67. Turnieju Czterech Skoczni. W austriackim Innsbrucku za dobrze nie poszło wiślanom. Piotr Żyła przegrał pojedynek KO ze Słoweńcem Timi Zajcem i nie zdołał awansować do rundy finałowej. Z kolei Aleksander Zniszczoł nie zdołał przebrnąć kwalifikacji (do awansu zabrakło mu 1,3 pkt.). Triumfował Japończyk Ryoyu Kobayashi.
Wyniki - skocznia HS-130 (K-120)

1 Ryoyu Kobayashi Japonia 267,0 pkt. 136,5 i 131,0 m
2 Stefan Kraft Austria 254,2 pkt. 129,5 i 130,5 m
3 Andreas Stjernen Norwegia 242,7 pkt. 131,0 i 126,0 m
42 Piotr Żyła Polska 90,7 pkt. 113,5 m

6 stycznia, w kończącym TCS konkursie w austriackim Bischofshofen, ponownie najlepszy okazał się Ryoyu Kobayashi. Japończyk triumfował w klasyfikacji końcowej turnieju. Jest trzecim skoczkiem w historii (po Svenie Hannawaldzie i Kamilu Stochu), który wygrał wszystkie cztery konkursy TCS. Na 13. pozycji zawody ukończył Piotr Żyła, natomiast drugi z zawodników WSS Wisła Aleksander Zniszczoł ponownie odpadł w kwalifikacjach. W klasyfikacji TCS Piotr Żyła został sklasyfikowany na 19. pozycji, natomiast Aleksandrowi Zniszczołowi z dwoma punktowanymi skokami przypadła 51. lokata.
Wyniki - skocznia HS-142 (K-125)

1 Ryoyu Kobayashi Japonia 282,1 pkt. 135,0 i 137,5 m
2 Dawid Kubacki Polska 268,3 pkt. 138,0 i 130,0 m
3 Stefan Kraft Austria 267,5 pkt. 134,0 i 131,5 m
13 Piotr Żyła Polska 241,8 pkt. 130,0 i 127,0 m

W dniach 5-6 stycznia w estońskim Otepää rozegrano zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. W pierwszej konkurencji (1 skok - skocznia HS-97 (K-90) / bieg na 10 km) Paweł Słowiok z Wisły zajął 32. miejsce (+ 2.22,5). Wychowanek WSS Wisła Adam Cieślar z Istebnej, który w konkursie skoków (zaliczono rezultauty z rundy prowizorycznej - 4 stycznia) zajął 46. lokatę, nie stanął na starcie biegu. W drugiej konkurencji (1 skok - skocznia HS-97 (K-90) / bieg na 10 km) Adam Cieślar (+ 2.54,8) zajął 41. miejsce, natomiast Paweł Słowiok, który po konkursie skoków plasował się na 48. pozycji, nie stanął na starcie biegu. W obu zawodach wygrywał Norweg Jarl Magnus Riiber.

6 stycznia w niemieckim Klingenthal rozegrano dwa konkursy Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. W pierwszym zawodnicy WSS Wisła nie zdobyli punktów. Tomasz Pilch zajął 48., a Paweł Wąsek 51. miejsce. Wygrał Tilen Bartol ze Słowenii. W drugim Paweł Wąsek zajął 13. lokatę, a Tomasz Pilch został sklasyfikowany na 54. pozycji. Triumfował Niemiec Moritz Baer.

5 stycznia w Ośrodku Narciarskim "Złoty Groń" w Istebnej odbył się Puchar Złotego Gronia w slalomie, zaliczany do klasyfikacji Mistrzostw Polski Amatorów PZN w slalomie.
Wsród triumfatorów, w grupie mężczyzn w wieku 18-35 lat, znalazła się Marcin Czyż z Wisły. Dzień później, 6 stycznia, wiślanin wygrał także Puchar Złotego Gronia w slalomie gigancie, zaliczany do klasyfikacji Mistrzostw Polski Amatorów PZN w slalomie, który także odbył się w Ośrodku Narciarskim "Złoty Groń" w Istebnej.

6 stycznia na trasach biegowych PZN Kubalonka rozegrano drugie w tym sezonie zawody Śląsko-Beskidzkiej Ligi Regionalnej w biegach narciarskich. W poszczególnych kategoriach wiekowych najlepsi okazali się: Karolina Kukuczka (MKS Istebna) - Open, Zuzanna Fujak (NKS Trójwieś Beskidzka) - Juniorka C, Małgorzata Szotkowská (TJ Dolní Lomná) - Juniorka D, Kamila Haratyk (WSS Wisła) - Juniorka E, Magda Jakubiková (Ski Mosty) - Juniorka F, Grzegorz Zawada (MKS Istebna) - Open, Wiktor Wojtas (NKS Trójwieś Beskidzka) - Junior C, Artur Baczyński (UMKS Marklowice) - Junior D, Marcin Michałek (MKS Istebna) - Junior E oraz Piotr Matuszny (LKS Pogórze) - Junior F. Na podium stanęła jeszcze trójka reprezentantów WSS Wisła. Laura Wantulok wywalczyła 2. miejsce w grupie Juniorka D, Stanisław Boś zajął 2. lokatę w kategorii Junior E, natomiast Olga Cieślar była 2. w grupie Juniorka E.

6 stycznia rozpoczęła się rywalizacja skoczków i dwuboistów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej w sezonie 2018/2019. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne rozegrano tylko zmagania Młodziczek i Juniorów E. Na skoczni K-40 wśród dziewczynek 8. miejsce zajęła Paulina Czepczor, a 10. Natalia Łupieżowec z WSS Wisła. Ich klubowi kolega Mikołaj Wantulok stanął na najniższym stopniu podium, a pozostali zawodnicy wiślańskiego klubu zajmowali następujące lokaty: 8. Tymoteusz Cienciała, 14. Tomasz Samiec, 17. Wojciech Sikora, 19. Jan Krużołek, 29. Olivier Szturc, 31. Kacper Wantulok, 34. Mateusz Majewski, 35. Adam Pilch, 45. Adam Łupieżowiec, 48. Kevin Kubień.