Miasto Wisła - oficjalna strona

Starty wiślan: dalekie loty Piotra Żyły w Planicy, dublet Olka Zniszczoła w PK

25.03.2019

Prezentujemy przegląd wyników uzyskiwanych przez wiślańskich sportowców w minionym okresie.

W dniach 21-24 marca w Planicy odbyły się finałowe zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Rywalizacja w cyklu Planica Seven na mamuciej skoczni - Letalnicy, rozpoczęła się od kwalifikacji do piątkowego konkursu indywidualnego w lotach narciarskich. Piotr Żyła (WSS Wisła), legitymujący się rekordem życiowym 245,5 m z Vikersund, poszybował w nich o 2 metry dalej, ale swojej próby nie ustał. Przez niskie noty za styl wiślanin zajął w kwalifikacjach 10. pozycję. Wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi.
Wyniki - skocznia HS-240 (K-200)

1 Ryoyu Kobayashi Japonia 247,8 pkt. 248,0 m
2 Markus Eisenbichler Niemcy 245,0 pkt. 248,0 m
3 Timi Zajc Słowenia 236,0 pkt. 239,0 m
10 Piotr Żyła Polska 215,2 pkt. 247,5 m

W pierwszym konkursie indywidualnym (22 marca) w lotach narciarskich Piotr Żyła skakał fantastycznie i zajął 3. miejsce. To było siódme w tym sezonie i jedenaste w karierze (drugie w lotach) podium zawodnika WSS Wisła w indywidualnych zawodach PŚ. Triumfował Niemiec Markus Eisenbichler.

1 Markus Eisenbichler Niemcy 445,0 pkt. 238,5 i 233,0 m
2 Ryoyu Kobayashi Japonia 438,1 pkt. 242,0 i 220,0 m
3 Piotr Żyła Polska 437,3 pkt. 242,0 i 234,0 m

Nasz skoczek stanął również na podium w zawodach drużynowych. Reprezentacja Polski w składzie: Jakub Wolny, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła wygrała drużynowy konkurs, zostawiając w pokonanym polu Niemców i Słoweńców. Piotr Żyła podparł swój drugi skok, ale jego łączna nota 416,3 pkt. dała mu 4. lokatę w klasyfikacji indywidualanej, zaliczanej do cyklu Planica Seven. To historyczne, bo pierwsze drużynowe zwycięstwo na "mamucie" dało biało-czerwonym triumf w klasyfikacji końcowej Pucharu Narodów. To trofeum nasi skoczkowie wywalczyli po raz drugi w historii. Pierwszy raz miało to miejsce w sezonie 2016/2017.

Timi Zajc 429,6 pkt. 224,5 i 235,5 m

Z kolei w kończących Puchar Świata 20128/19 finałowych zawodach indywidualnych Piotr Żyła był 4. W pierwszej serii zawodnik WSS Wisła poszybował na odległość 248 m, czym o 2,5 metra pobił własny rekord życiowy w długości lotu. Zawody wygrał triumfator klasyfikacji generalnej Ryoyu Kobayashi. W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata wiślanin zajął 4. miejsce (siedem razy stawał na podium), natomiast w klasyfikacji PŚ w lotach narciarskich został sklasyfikowany na 3. pozycji. Obie te klasyfikacje wygrał Japonczyk zdobywając dużą i małą Kryształową Kulę.

1 Ryoyu Kobayashi Japonia 464,9 pkt. 252,0 i 230,5 m
2 Domen Prevc Słowenia 444,0 pkt. 239,5 i 222,5 m
3 Markus Eisenbichler Niemcy 442,5 pkt. 227,0 i 235,0 m
4 Piotr Żyła Polska 438,6 pkt. 248,0 i 222,0 m

Klasyfikacja Planica Seven (po siedmiu skokach)

1 Ryoyu Kobayashi Japonia 1601,3 pkt.
2 Markus Eisenbichler Niemcy 1572,1 pkt.
3 Timi Zajc Słowenia 1513,5 pkt.
4 Piotr Żyła Polska 1507,4 pkt

Klasyfikacja Pucharu Świata w lotach narciarskich (po sześciu konkursach)

1 Ryoyu Kobayashi Japonia 407 pkt.
2 Markus Eisenbichler Niemcy 371 pkt.
3 Piotr Żyła Polska 289 pkt.

Klasyfikacja Pucharu Świata (po dwudziestu ośmiu konkursach)

7 Markus Eisenbichler Niemcy 937 pkt.
8 Johann Andre Forfang Norwegia 892 pkt.
9 Timi Zajc Słowenia 833 pkt.
10 Karl Geiger Niemcy 765 pkt.
67 Paweł Wąsek Polska 4 pkt.

Aleksander Zniszczoł (WSS Wisła) wygrał dwa ostatnie w sezonie 2018/19 konkursy Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich, które odbyły się w dniach 23-24 marca w rosyjskiej miejscowości Czajkowski. Brawo! Drugi z reprezentantów klubu z Wisły Paweł Wąsek też skakał bardzo dobrze i został sklasyfikowany na 7. i 4. pozycji.
Klasyfikacja końcowa Pucharu Kontynentalnego (po dwudziestu ośmiu konkursach)

1 Clemens Aigner Austria 977 pkt.
2 Aleksander Zniszczoł Polska 895 pkt.
3 Marius Lindvik Norwegia 863 pkt.
15 Paweł Wąsek Polska 394 pkt.
93 Tomasz Pilch Polska 20 pkt.
103 Kacper Juroszek Polska 8 pkt.

24 marca w Tychach odbyła się trzydziesta pierwsza edycja biegu Perła Paprocan. W ramach imprezy zawodnicy do pokonania mieli trasę wokół Jeziora Paprocany, przy czym każdy z uczestników mógł sobie wybrać ilość okrążeń (każde długości ok. 7 km) ile przebiegnie. W zawodach bardzo dobrze zaprezentował się Jakub Glajcar z Wisły, który wygrał bieg na dystansie ok. 42 km (6 okrążeń).

22 marca w Cieszynie rozegrano finał rejonowy Liceliady w koszykówce chłopców. W konfrontacji najlepszych drużyn z powiatu cieszyńskiego i powiatu pszczyńskiego, czyli II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Pszczynie lepsi okazali się koszykarze z "Kopera", którzy wygrali 115:38. Teraz zespół z Cieszyna czeka rywalizacja w turnieju półfinałowym mistrzostw województwa śląskiego. W tym etapie rozgrywek zagrają także uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Stalmacha w Wiśle, które finał rejonowy wygrały... walkowerem.

W dniach 20-21 marca w Ustroniu odbył się finał powiatowy Igrzysk Dzieci (rocznik 2006 i młodsi) w Mini Piłce Ręcznej. Zgodnie z oczekiwaniami w rywalizacji chłopców triumfowała reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustroniu. Z kolei w zmaganiach dziewcząt najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wiśle. Oto jej wyniki: SP1 Wisła - SP Pogwizdów 11:10, SP1 Wisła - SP Chybie 9:8.

Marta Szepiotowska z Biestrzykowa oraz Marek Kustra z Ustronia okazali się najlepsi w klasyfikacji Open 4. Pucharu Nowej Osady w slalomie gigancie, który odbył się 17 marca w Wiśle. W poszczególnych kategoriach wiekowych najlepsi okazali się: Marta Szepietowska, Grzegorz Hussar z Ustronia, Franciszek Smusz z Rybnika, Marek Kustra, Włodzimierz Mołdysz z Pogórza oraz Adam Cieślar z Cieszyna.

12 marca w Ośrodku Narciarskim Nowa Osada odbyły się Szkolne Mistrzostwa Wisły w Narciarstwie Alpejskim. W zawodach brali udział uczniowie wiślańskich szkół podstawowych z klas IV-VIII oraz III gimnazjum. W rywalizacji Open dziewcząt triumfowała Dominika Świercz (ZSP nr 1 Głębce), która wyprzedziła Julię Małyjurek (ZSP nr 1 Głębce) oraz Sarę Hołomek (SP nr 1 Centrum). Z kolei wśród chłopców najlepszy czas "wykręcił" Mikołaj Giza (SP nr 2 Czarne), a pozostałe miejsca na podium zajęli Dominik Szturc (ZSP nr 2 Malinka) i Dawid Pilch (SP nr 2 Czarne). Z kolei w poszczególnych grupach wiekowych zwyciężyli: Sara Hołomek (SP nr 1 Centrum), Julia Małyjurek (ZSP nr 1 Głębce), Natalia Skiba (ZSP nr 1 Głębce), Estera Bujok (SP nr 2 Czarne), Dominika Świercz (ZSP nr 1 Głębce), Arkadiusz Szturc (ZSP nr 2 Malinka), Bartosz Wrzecionko (ZSP nr 2 Malinka), Mikołaj Giza (SP nr 2 Czarne), Dominik Szturc (ZSP nr 2 Malinka) i Paweł Poloczek (SP nr 1 Czarne) wśród narciarzy, oraz Julia Kożuch (SP nr 1 Centrum), Marcelina Szlachta (ZSP nr 2 Malinka), Dawid Witoszek (ZSP nr 2 Malinka) i Szymon Polok (ZSP nr 1 Głębce) w gronie snowboardzistów.

W sobotę 25 marca odbył się sparing pomiędzy UKS Wisła, a Lukam 2010. Mecz był wyrównany i obfitował w spektakularne akcje obu zespołów. Wynik końcowy 9-6 dla UKS Wisła. Orły w składzie : Wisełka Nikoś, Tobiasz Legierski, Heller Kuba, Krzok Jasiu, Kacper Miły, Gąsior Mateusz, Legierski Krystian,Juroszek Dominik, Juroszek Patryk, Cyprian Kaczorowski. Zawodnikiem meczu został Kuba Heller.