Miasto Wisła - oficjalna strona

Społeczna pamięć wybiórcza

26.07.2019

Ostatni wykład podczas tegorocznej Wakacyjnej Akademii Kultury w bibliotece w Wiśle wygłosiła prof. nadzw. Maria Szmeja z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Badaczka w swoich pracach analizuje m.in. stosunek Ślązaków do innych grup żyjących na Górnym Śląsku, tożsamość narodową i etniczną Ślązaków, ich pamięć o przeszłości i sposoby wyrażania własnych aspiracji grupowych. Tytuł wykładu: „Jedna czy wiele historii Śląska?”

            Spotkanie dotyczyło pamięci historycznej dominującej na Śląsku grupy polskiej oraz zdominowanych Ślązaków. Z badań socjologicznych wynika, że nie ma jednej historii Śląska, ale każda grupa narodowa czy etniczna tworzy własne opowieści dziejowe, nie raz bardzo odmienne od wersji oficjalnej. Akcentowane w tych wersjach są czyny uważane za chlubne, a zapominane wstydliwe lub po prostu niewygodne. Różna jest też pamięć o wojnie wśród dawnych żołnierzy oraz ludności cywilnej, co z jednej strony wydaje się oczywiste, z drugiej – zaskakujące, gdy respondenci opowiadają, że druga wojna światowa zaczęła się w 1945 roku. Omawiane były także rodzaje zapominania, np. wymuszonego, kiedy Ślązacy nie mogli przyznawać się do przodków służących w wojsku niemieckim lub nie mogli wspominać o obozach koncentracyjnych, w których znaleźli się tuż po zakończeniu wojny. To Polacy przeprowadzali upokarzającą dla rodzimych mieszkańców Śląska procedurę weryfikacyjną, podczas której sprawdzano ich „prawdziwą polskość”, pozbawiali domów i pracy, nie dopuszczali do awansu. Z kolei Ślązacy podczas wojny odnosili korzyści materialne, wykorzystywali swoje kontakty z rodzinami w Niemczech w trudnych czasach PRL-u, a nawet zapominali o swoich polskich przodkach.

            Dyskusja po wykładzie potoczyła się w stronę stwierdzenia, że Śląsk to mała Europa, a Śląsk Cieszyński, choć spotkał go podobny los, uniknął wielu przykrości jakie spotkały po wojnie mieszkańców okręgu przemysłowego czy Opolszczyzny. Rozmowy kuluarowe przy kawie z czasem przeniosły się do jednej z restauracji, gdzie toczyły się dalej w bardzo życzliwej atmosferze. Wykładowców i słuchaczy, którym serdecznie dziękujemy za udział, zapraszamy już do Wisły na kolejne spotkania.

Galeria zdjęć jest dostępna na stronie biblioteki.



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy