Miasto Wisła - oficjalna strona

Słoneczne VIII Spotkanie Cieślarów na Górze Cieślar

10.06.2019

Przy słonecznej pogodzie, przepięknym krajobrazie na Dolinę Wisły, Beskid Śląski, Żywiecki, Śląsko-Morawski, Tatry,  Małą Fatrę i Kysucze odbyło się już ósme z kolei Międzynarodowe Spotkanie Cieślarów, które można uznać za bardzo udaną imprezę rodzinną, międzypokoleniową, łączącą kraje, regiony, miejscowości, doliny, sąsiadów i rodziny przy wspólnej ideii wędrówki do swoich korzeni. W niedzielę 2 czerwca Cieślarowie i wszyscy ci kierzy majó ich radzi tradycyjnie wędrowali z różnych stron świata na położoną na granicy polskiej i czeskiej Górę Cieślar 918 m.n.p.m. Niektórym udało się dojechać samochodem na Mały Stożek i potem już na piechotę obok "Cieślarówki" prowadzonej przez Państwa Alicję i Bogusława Cieślarów dotrzeć na spotkanie na szczycie.

W biurze prowadzonym przez wolontariuszki Towarzystwa Miłośników Wisły Monikę Kwiatkowską i Ulę Konderlę ( z Cieślarów ) trzeba było się zarejestrować, odebrać dyplom za udział w Spotkaniu na Szczycie, podbić okolicznościowymi pieczątkami wydane specjalnie na tą okazję widokówki z obeliskiem Cieślarów, zakupić koszulki i wydawnictwa TMW zaopatrzyć się w upominki przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie i Urząd Miasta w Wiśle. W południe, sygnałem na cztery strony świata wygranym z trombity legendarnego członka zespołu "Wisła "Stanisława Cieślara z Jawornika uroczyście otwarto imprezę. Członkowie Komitetu Organizacyjnego Karel Cieślar z Koniakowa przy Czeskim Cieszynie, Bolesław Cieślar z Kopydły i Grażyna Pruska z Dziechcinki - prezes TMW przywitali zebranych, oraz przedstawili przybyłych gosci specjalnych jakimi byli Sekretarz Miasta Wisły Pan Sylwester Foltyn, Przewodniczący Rady Miasta Pan Janusz Podżorski, Radni Stanisław Cieślar i Barbara Kędzior, Przewodniczący wiślańskich osiedli Panie Monika Lipińska i Gabriela Szklarek-Nawrocka. Jak co roku gościliśmy także organizatorów zjazdów rodziny Wisełków i Pilchów Panów Edwarda Wisełkę i Romana Pilcha.

Część artystyczną zapewniła czteroosobowa Kapela Regionalna "Lipki" z Jabłonkowa, przy akompaniamencie której, wszyscy obecni zaśpiewali "Ojcowski dom" oraz wiślański Hymn "Szumi jawor szumi". W koncercie zaprezentowano wiazankę pieśni góralskich z regionu Śląska Cieszyńskiego po obu stronach granicy. Do śpiewania spontanicznie dołączyli  członkowie Zespołu "Wisła Plus", Grupy śpiewaczej "Gronie" w osobach Jana Kędziora i Kamila Witali. Wielką atrakcją było smażeni wajeśnicy na największej w Beskidzie Śląskim patelni z " Agroturystyki U-Gazdy" z Brennej. Cieślarowie i ich goście pobili poprzedni rekord wspólnie smażąc wajeśnicę na szmolcu, szpyrce i boczku z 800 jaj !!! Osobiście dowodził i doprawiał solą i sznytlokiem Gazda Andrzej Cieślar z Beńskij Malinki, a mieszali Cieślarowie z Wisły, Nydku, Szczyrku.

Na szczycie jak zwykle można było skosztować rarytasów z kuchni regionalnej Śląska Cieszyńskiego. Największym powidzeniem cieszyły się jak zwykle placki z blachy ze szpyrkami,  ze śmietónkó, z kapustó po górolsku i gulaszu z Breńskij Malinki, żebroczka, kołoczyki z borówkami, kołocz ze syre z Cieślarówki, kaszoki i łoscypki z Wyrchgrónia i oczywiście po czeskiej stronie granicy dobre, zimne, czapowane piwo, mocno czosnkowa czoskula z syre od Henia Cieślara  U Jarząbka z Koszarzysk w Beskidzie Śląsko – Morawskim. Przeciwpożarowo zabezpieczali nas druchowie ochotnicy straży pożarnej z Wisły Jawornika, którzy udostępnili swoje wózy bojowe do zwiedzania i organizowali zabawy z wodą dla dzieci. Strudzeni turyśli mogli się też ochłodzić wodą z węża. Nad bezpieczeństwem czywał też GOPR i wiślańscy przewodnicy PTTK.

Na zakończenie uczestnicy pozowali do rodzinnego zdjęcia. Ile osób zawitało w tym roku na Górze Cieślar nie wiedzą najstarsi górale, bo byli tacy, którzy szli na Spotkanie, ale zostali w Lepiarzówce, albo w Cieślarówce, czy też napotykając stanowisko gastronomiczne nie dotarli już do biura, było też wiele osób, które przeszło tylko witając się ze znajomymi, czy licznych turystów pieszych i na rowerach. Biuro zarejestrowało 360 osób, najwięcej z Wisły Jawornika ale i z wszystkich wislańskich dolin i przysiółków, z Osiedla Borowina i Polana pod Baranią Górą. Wszystkich miejscowości Śląska Cieszyńskiego po obu stronach granicy, ze  Szczyrku, Skoczowa, Cieszyna, z Katowic, Chorzowa, Łodzi,  Goczałkowic, Bielska Białej, Gliwic, Poznania, i Wrocławia. Z dalsza zawitali cieślarowie ze Szwecji, Niemiec i Kanady. Najmłodsza uczestnika  naszego spotkania miała 4 miesiące, najstarsza Pani Janiczkowa 85 a najstarszy Jan Cieślar Basista 85 lat. Otrzymali oni, jak również pierwsi zarejestrowani na szcycie Państwo Bożena i Jirzi Cieślarowie z Osówki koło Trzyńca wydany przez TMW "Słownik Gwarowy Śląska Cieszyńskiego".

W konkursie rysunkowym najpiękniejsze cieślarowe serduszko namalowali Emilka Brodacka, Hela Bielawska, Maja Kwiatkowska, Lenka Konderla, Ewa Ormańczyk, Maja Szarzec, Karolina Pilch, Ania Bujok. Dzieci rysowały też Wiślaczka i dzielnie pomagały sypać Kopiec Cieślarów. Uroczyście można stwierdzić, że 2 czerwca 2019 roku ustanowiliśmy Światowy Rekord pobytu Cieślarów na Górze Cieślar !!!! Dopisała  pogoda, przez cały dzięń świeciło słońce, Cieślarowie i wszyscy Ci, kierzy ich majó radzi świetnie się bawili i szczęśliwie wrócili do domów radując się na przyszłoroczne Międzynarodowe Spotkanie Cieślarów na Górze Cieślar.

                                                                                                                                        Grażyna Pruska

Zdjęcia dzięki uprzejmości Przemysława Bujoka i Bolesława Cieślara. 

 

 

 

 

 



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy