Miasto Wisła - oficjalna strona

Rozpoczynamy Tydzień Kultury Beskidzkiej!

26.07.2019

Już od jutra rusza największe święto folkloru w Europie! Poniżej zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące 56 Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle.

 

Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w tym najdłuższym tygodniu w roku! Przez dziewięć dni wiślański amfiteatr oraz rynek tętnić będą muzyką, śpiewem i tańcem z najróżniejszych stron świata! Do naszego miasta zawitają grupy z trzynastu krajów: Albanii, Chile, Chorwacji, Czech, Gruzji, Kanady, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier. Nie zabraknie też naprawdę licznych zespołów z Polski - przede wszystkim z terenów górskich, ale także z innych zakątków naszego kraju. Najważniejszym wydarzeniem tegorocznego TKB będą jubileuszowe XXX Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w dniach od 31 lipca do 3 sierpnia. Z tej okazji w amfiteatrze ze specjalnym projektem wystąpi zespół Trebunie-Tutki z gruzińskimi przyjaciółmi. „Duch Gór” to spotkanie prastarych tradycji muzycznych. Uczestniczą w nim dwa uznane w swoich regionach zespoły – Trebunie-Tutki z Zakopanego i Quintet Urmuli z Tibilisi. Wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię śpiewają o zbójeckim życiu, miłości i śmierci, wskrzeszając podhalańsko-kakuazkie duchy przodków, legendarnych herosów gór. Album zdobył pozytywne recenzje w prestiżowych pismach branżowych „Folk Roots” i „ Songlines Magazine” w Wielkiej Brytanii. Płytę można było usłyszeć w rozgłośniach w Niemczech, Luksemburgu, Włoszech, Francji, Estonii, USA czy Australii. W trakcie XX Festiwalu Folkowego Nowa Tradycja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zespół zdobył drugie miejsce i odebrał nagrodę Folkowy Fonogram Roku 2016. Album zdobył pozytywne recenzje w prestiżowych pismach branżowych „Folk Roots” i „ Songlines Magazine” w Wielkiej Brytanii. Płytę można było usłyszeć w rozgłośniach w Niemczech, Luksemburgu, Włoszech, Francji, Estonii, USA czy Australii. W trakcie XX Festiwalu Folkowego Nowa Tradycja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia projekt zdobył drugie miejsce i odebrał nagrodę Folkowy Fonogram Roku 2016. Koncert odbędzie się w środę 31 lipca około godziny 22:00, na zakończenie konkursowych występów.

Internetowe transmisje z koncertów Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w dniach 31 lipca - 3 sierpnia dostępne będą na stronie www.tkb.art.pl oraz na stronie Tygodnia Kultury Beskidzkiej na facebooku www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej/

Interesująco zapowiada się też koncert gościa TKB, jakim jest zespół Tekla Klebetnica. Jest to zespół folkowy, który oprócz rodzimej muzyki góralskiej, wykonuje przede wszystkim muzykę pasma Karpat, niejednokrotnie wykorzystując także melodie bałkańskie. To połączenie tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu, tzw. FOLK-CROSSOVER. Folklor ma ogromne znaczenie dla każdego z członków zespołu, dlatego wielokrotnie sięgają do jego korzeni, dodając coś nowego i nietypowego. Utwory są zaaranżowane w ciekawy sposób, pełne barw – radości, smutków, szczęścia, dużej dawki energii i wirtuozerii. Wykraczają poza standardowe ramy, bawią się muzyką, stylami i gatunkami tak, by każdy mógł znaleźć w niej coś dla siebie. Zespół tworzą muzycy, którzy odnaleźli wspólny język muzyczny i którzy na przestrzeni lat poprzez miłość do tradycji i folkloru poznali się w wyjątkowych okolicznościach. Każdy z nich reprezentuje inny folklorystyczny region, uzupełniając się nawzajem i tworząc dość unikalne brzmienie poprzez połączenie dźwięku skrzypiec, akordeonu, kontrabasu i niepowtarzalnego instrumentu, jakim są cymbały węgierskie. Na ten koncert zapraszamy we wtorek 30 lipca około godz. 22:30

W czwartek 1 sierpnia o godz. 17:00 odbędzie się na rynku miasta wernisaż plenerowej wystawy pt. "Stanisław Hadyna - z Wisły w świat", zorganizowanej przez miasto Wisła przy współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". Rok 2019 został w województwie śląskim ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny w setną rocznicę urodzin i stąd też m.in. poprzez wystawę Wisła chce przypomnieć sylwetkę tego wybitnego profesora, Honorowego Obywatela Miasta Wisła. Podczas wernisażu będzie można również wysłuchać ulubionych pieśni twórcy ZPiT "Śląsk" w wykonaniu artystów tegoż zespołu.

Ważnym elementem wiślańskiego TKB jest korowód uczestników! W tym roku korowody będą aż dwa!! Jeden w sobotę na inaugurację świętowania - 27 lipca o godz. 15:30, a drugi w sobotę finałową Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych - 3 sierpnia o godz. 11:00. Na pewno będzie wtedy na deptaku i rynku bardzo głośno, barwnie i wesoło! Warto podejrzeć z bliska instrumenty, stroje czy rekwizyty.

Tradycyjnie już w Wiśle na pl. Hoffa działać będzie estrada, gdzie codziennie (z wyjątkiem sobót) od godz. 11:00 do 13:00 prezentować się będą regionalne kapele i grupy muzyczne poszczególnych zespołów oraz grupy wokalne z okolic. W okolicach amfiteatru będzie też funkcjonował jarmark rękodzieła i warsztaty. 

Pełny program koncertów w Wiśle znaleźć można na stronie http://www.wisla.pl/mieszkaniec/calendar/1097. W wersji papierowej można go otrzymać w postaci poręcznej książeczki w punktach Informacji Turystycznej oraz w Wiślańskim Centrum Kultury.

Zapraszamy do wspólnego świętowania! Niech rozbrzmi znowu głośno "Szumi jawor, szumi" - hymn górali beskidzkich i niech wszyscy się dowiedzą, że "... góralsko muzyka i góralski grani, nigdy nie zaginie w Beskidach śpiywani"

 



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy