Raw Air w Norwegii, czyli kolejne starty Piotra Żyły

17.03.2017

Piotr Żyła ma za sobą kolejne starty w Pucharze Świata. Po etapach cyklu Raw Air w Lillehammer i Trondheim do końca sezonu pozostały już tylko zawody w lotach narciarskich.

13 marca na obiekcie w Lillehammer najlepszy był Niemiec Markus Eisenbichler (163,1 pkt – 140,5 m), a Piotr Żyła, który wśród Polaków skakał najlepiej, uplasował się na 10. pozycji (145,9 pkt. – 131,5 m). Niestety udało się rozegrać tylko prolog, gdyż konkurs indywidualny zaplanowany na 14 marca z powodu silnego wiatru najpierw został przerwany, a następnie odwołany.
Wyniki - skocznia HS-138 (K-123) - 13.03.2017

1 Markus Eisenbichler Niemcy 163,1 pkt. 140,5 m
2 Richard Freitag Niemcy 151,9 pkt. 134,5 m
3 Stefan Kraft Austria 151,8 pkt. 130,5 m
10 Piotr Żyła Polska 145,9 pkt. 131,5 m

Z Lillehammer skoczkowie przenieśli się do Trondheim, gdzie 15 marca, w prologu triumfował Kamil Stoch (146,0 pkt. - 139 m). Piotr Żyła zajął 16. miejsce (118,0 pkt. - 126,5 m).
Wyniki - skocznia HS-140 (K-124) - 15.03.2017

1 Kamil Stoch Polska 146,0 pkt. 139,0 m
2 Andreas Stjernen Norwegia 144,5 pkt. 139,0 m
3 Andreas Wellinger Niemcy 139,5 pkt. 138,0 m
16 Piotr Żyła Polska 118,0 pkt. 126,5 m

W konkursie indywidualnym, który rozegrano 16 marca, tak dobrze Polacy już nie wypadli. Piotr Żyła zajął 23. miejsce (244,5 pkt. - 128,5 i 125,5 m), najlepszy z Polaków Kamil Stoch był 5., a zwyciężył Austriak Stefan Kraft (302,0 pkt. - 138 i 142,5 m), który umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji cyklu Raw Air i "generalce" Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Wyniki - skocznia HS-140 (K-124) - 16.03.2017

1 Stefan Kraft Austria 302,0 pkt. 138,0 i 142,5 m
2 Andreas Stjernen Norwegia 294,3 pkt. 138,5 i 138,0 m
3 Andreas Wellinger Niemcy 289,6 pkt. 133,0 i 141,5 m
23 Piotr Żyła Polska 244,5 pkt. 128,5 i 125,5 m

Klasyfikacja Raw Air (po dziewięciu skokach)

1 Stefan Kraft Austria 1237,1 pkt.
2 Andreas Wellinger Niemcy 1231,8 pkt.
3 Markus Eisenbichler Niemcy 1206,2 pkt.
9 Piotr Żyła Polska 1127,8 pkt.

W związku z faktem, że konkurs w Lillehammer został odwołany z powodu zbyt silnego wiatru, organizatorzy dokonali korekt w programie Raw Air. 17 marca (piątek) na "mamucie" w Vikersund odbędzie się jednoseryjny konkurs skoków zaliczany do klasyfikacji PŚ, natomiast 18 marca (sobota) odbędą się przeniesione z piątku kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego oraz (zgodnie planem) konkurs drużynowy.