Miasto Wisła - oficjalna strona

Promocja 8 tomu „Rocznika Wiślańskiego”

27.06.2016

Parafia Ewangelicko-Augsburska oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle 24 czerwca 2016 roku zorganizowały promocję 8 tomu „Rocznika Wiślańskiego”, która jak zawsze odbyła się w sali Domu Zborowego. Na uroczystość przybyli wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Jerzy Nogowczyk oraz władze Wisły w osobach burmistrza miasta Tomasza Bujoka i przewodniczącego Rady Miasta Janusza Podżorskiego. Niezwykle ciekawy wykład wygłosił dr Michał Kawulok z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Prezentacja multimedialna Michała Kawuloka dotyczyła życia i twórczości Adama Ciompy (1901-1935), artysty plastyka, literata i społecznika z Krakowa, który zaprojektował m.in. witraż pt. Apostołowie Piotr i Paweł znajdujący się w wiślańskim kościele ewangelickim, ale realizował też zamówienia do kościołów na Zaolziu. Pasjonująca opowieść o zmaganiach awangardowego twórcy z opinią publiczną, jego witrażach, obrazach i literaturze, mimo upału, skupiła uwagę wypełnionej sali. Niestety artysta zginął tragicznie na ścianie Łomnicy w Tatrach w wieku 34 lat i jego talent nigdy nie rozwinął się w pełni.

Zawartość 8 tomu „Rocznika Wiślańskiego” zaprezentowała dr Renata Czyż, dyrektor wiślańskiej biblioteki, omawiając pokrótce wszystkie artykuły, szkice biograficzne, materiały źródłowe i noty wydawnicze zamieszczone w nowym wydawnictwie. Artykuły poświęcone są, obok wspomnianego Adama Ciompy, organom kościoła ewangelickiego ap. Piotra i Pawła, literaturze religijnej wiślan we wsi Ostojićevo, a także walce o władzę w Wiśle w latach 1945-1948, czyli w czasach kształtowania się systemu komunistycznego. Dzięki lekturze 8 tomu można zapoznać się z sylwetkami gospodarza Jana Raszki z Jeruzalemu, Adama Zydera – nauczyciela i społecznika, a także z rodziną Hombków – wiślańskich fotografów. Materiały źródłowe przynoszą drugą część Kroniki Szkoły Podstawowej nr 2 w Wiśle Czarnem, a w niej ciekawe informacje o nauczycielach i leśnikach, modlitwę intencyjną za rodziny udające się na Węgry i bibliografię Ostojićeva, zaś w notach wydawniczych Redakcja poleca najnowsze publikacje związane z regionem. W tym roku są to: dzieło prof. AJD Janusza Spyry, wywiad rzeka z „partyzantem niepokonanym” Adolfem Pilchem oraz literatura piękna: wiersze i dramaty prof. Włodzimierza Szturca i tomik poetycki Jerzego Kronholda.

Na zakończenie spotkania głos w imieniu Wydawnictwa Luteranin zabrał ks. Waldemar Szajthauer, który podziękował Redakcji za przygotowanie kolejnego „Rocznika Wiślańskiego”. Tom 8, jak i wcześniejsze, można nabywać w księgarni ap. Piotra i Pawła. Życzymy interesującej lektury.

Więcej zdjęć z wydarzenia znajduje się na stronie miejskiej biblioteki: biblioteka.wisla.pl



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy