Miasto Wisła - oficjalna strona

Laury Ziemi Cieszyńskiej wręczone

12.11.2017

11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się Uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, podczas której wybitnym osobowościom Śląska Cieszyńskiego wręczono Laury Ziemi Cieszyńskiej. W roku 2017 Rada Miasta Wisła zadecydowała o przyznaniu Srebrnej Cieszynianki Pani Danucie Szczypce.

Danuta Szczypka, której sylwetkę prezentujemy poniżej, znalazła się wśród 14 tegorocznych laureatów. Statuetkę na scenie cieszyńskiego teatru laureatce wręczyli przewodniczący Rady Miasta Wisła Janusz Podżorski i burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Tegorocznymi laureatami Srebrnej Cieszynianki zostali: Krystyna Żyłka – Brenna, Bronisław Zieliński – Chybie, Marian Dembiniok – Cieszyn, Karol Hałgas – Dębowiec, Jean Claude Hauptmann – Goleszów, Jan Rudok – Hażlach, Paweł Jałowiczor - Istebna, Ryszard Klima – Jaworze, Czesław Kanafek – Skoczów, Łucja i Piotr Czakonowie – Strumień, Michał Bożek – Ustroń, Danuta Szczypka - Wisła, Maria Roskosz – Zebrzydowice i Krystyna Stefańska-Gnida – Powiat Cieszyński. Honorową Złotą Cieszyniankę otrzymał w tym roku pochodzący z Wisły, a obecnie mieszkający w Skoczowie ks. Andrzej Czyż.

Zanim wręczono laury zaprezentowano piękny program artystyczny, który wykonali: Chór "Echo" z Zebrzydowic, Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jean-Clauda Hauptmanna z Goleszowa oraz Estrada Regionalna "Równica" z Ustronia. Organizatorem Uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej jest Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej.


DANUTA SZCZYPKA

Danuta Szczypka urodziła się w Wiśle i jest jej mieszkanką. Studia magisterskie ukończyła w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego, a podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w zakresie zarządzania hotelarstwem i turystyką. W 1977 roku rozpoczęła pracę zawodową w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, którą kontynuowała do przejścia na emeryturę w 2006 roku. Przez lata pracy w szkole, także jako wicedyrektor (21 lat), przyczyniła się znacznie do jej sukcesów w kraju i za granicą. Była współautorką i redaktorem wydawnictwa „Rocznik ZSGH”, zainicjowała i zrealizowała na terenie Wisły pierwszy projekt europejski w ramach programu „Sokrates Comenius”. Współorganizowała wiele środowiskowych imprez szkolnych, ogólnopolskie konferencje oraz spotkania z osobistościami kultury, nauki, filozofii, polityki i literatury.

Danuta Szczypka od zawsze interesowała się historią Wisły. Jej pasja badawcza zaowocowała najpierw „Księgą Pamiątkową Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. W. Reymonta w Wiśle” (1996), a następnie pozycją pt. „Z dziejów spółdzielczości. 60 lat Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Wiśle” (2005). Po przejściu na emeryturę rozpoczęła systematyczne badania nad dziejami Wisły. Od 10 lat uczestniczy w pracach Zespołu Redakcyjnego Monografii Wisły. Dokonuje korekt merytorycznych, pracuje jako redaktor i autor tekstów. Samodzielnie przygotowała do druku edycje źródłowe: „Protokoły Wydziału Gminnego Wisły 1885-1919 (Źródła do dziejów Wisły, t. I)” (2011) i „Protokoły posiedzeń Wydziału Gminnego Wisły 1919-1934 (Źródła do dziejów Wisły, t. II)” (2016). Ponadto opublikowała kilkadziesiąt artykułów poświęconych Wiśle i jej mieszkańcom oraz książkę biograficzną „mjr Adolf Pilch (1914-2000) – cichociemny z Wisły” (2015). Jest inicjatorką, współautorką i współredaktorką „Rocznika Wiślańskiego” (dotąd ukazało się 9 tomów), który poświęcony jest dziejom Wisły oraz Śląska Cieszyńskiego. Współorganizowała wiele sesji naukowych i popularnonaukowych, z których publikacje redagowała. Były to m.in.: „Książka i szkoła w Wiśle w XIX wieku. 150 lat biblioteki Jana Śniegonia” (2009), „Wiślanie we wsi Ostojićevo. Historia – język – kultura” (2010), „Biskup Juliusz Bursche (1862-1942)” (2012), „By pozostali w pamięci... W 75. rocznicę śmierci Michała Cieślara, ks. Władysława Pawlasa i Jana Sztwiertni” (2015). Opracowała biogramy upamiętniające m.in. wiślan zamęczonych w KL Mauthausen – Gusen, a opublikowane w pracy zbiorowej pt. „Gedenkbuch für die Toten des KZ Mauthausen” (2016) wydanej przez Mauthausen-Memorial oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Austrii. W przygotowaniu do druku jest kolejna publikacja poświęcona Wiśle w latach międzywojennych.

Danuta Szczypka pracuje społecznie na rzecz nie tylko miasta Wisła, ale także innych organizacji, zwłaszcza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Drugi raz zasiada w Synodzie Diecezji Cieszyńskiej, była członkiem zarządu wiślańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, podejmującego wiele inicjatyw mających na celu propagowanie dorobku kulturalnego ewangelików wiślańskich. Wraz z innymi osobami podjęła działania na rzecz utworzenia parafialnego archiwum i biblioteki zabytkowej, gromadzącej dzieła z dawnej biblioteki zborowej i szkolnej Jana Śniegonia, Związku Polskiej Młodzieży Ewangelickiej oraz innych księgozbiorów historycznych. Obecnie opiekuje się powstałym archiwum i biblioteką parafii, udostępniając zbiory zainteresowanym. Realizuje zadania publiczne, które podejmuje Parafia Ewangelicko-Augsburska w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Wisły, tradycji regionu, popularyzacji wiedzy i kultury.

Laureatka Srebrnej Cieszynianki aktywnie wspomaga oświatę i instytucje kultury pracując społecznie na rzecz m.in. Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle i różnych organizacji społecznych. Wygłasza prelekcje, tworzy wystawy, uczestniczy w spotkaniach i konferencjach, wspiera lokalne działania na Śląsku Cieszyńskim. Jest współzałożycielką grupy dyskusyjnej, która od 6 lat działa przy wiślańskiej bibliotece.

Danuta Szczypka działała także w samorządzie wiślańskim. W Radzie Miasta pracowała w kadencji 2006-2010. Pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Zdrowia, Oświaty i Pomocy Społecznej. Jej staraniem odnowione zostały kontakty z potomkami wiślan w Serbii (mieszkającymi we wsi Ostojićevo) oraz nawiązane partnerstwo z Gminą Čoka. Z jej inicjatywy została ustanowiona Nagroda im. Jana Bujaka (stypendium dla uzdolnionej młodzieży), którą co roku przyznają władze miasta.

W uznaniu osiągnięć Danuta Szczypka nagrodzona została: Odznaką za Zasługi dla Województwa Bielskiego (1990), Nagrodą Kuratora Oświaty (1998), Medalem Edukacji Narodowej (2002), Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej (2002), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2006), Nagrodą Miasta Wisła w dziedzinie kultury i sztuki (2012) oraz Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2016). Społeczna działalność laureatki zasługuje na wyróżnienie, bowiem przynosi wymierne korzyści wspólnocie lokalnej w obszarach: społecznym, regionalnym, tradycji kulturalnych i wartości uniwersalnych. Ponadto promuje Wisłę i Powiat Cieszyński, pokazując nasz region z jak najlepszej strony.



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy