Miasto Wisła - oficjalna strona

Ku pamięci Jerzego Drozda

24.04.2017

18 kwietnia w kościele ewangelicko-augsburgskim Ap. Piotra i Pawła w Wiśle odbył się wspaniały koncert, upamiętniający 110. rocznicę urodzin wybitnego pedagoga, muzyka, śpiewaka, organizatora życia muzycznego, wielkiego miłośnika Ziemi Cieszyńskiej i Wiślańskiej Jerzego Drozda.

Jerzy Drozd urodził się w 1907 roku w Wiśle. Jako dziecko bardzo lubił śpiewać i marzył, żeby zostać nauczycielem. W młodości przyjaźnił się z wybitnym kompozytorem Janem Sztwiertnią, z którym wspólnie utworzyli Wiślański Zespół Ludowy. Zespół ten wziął udział w Pierwszym Święcie Ziem Górskich w Zakopanem w 1935 roku. W 1945 Jerzy Drozd reaktywował Szkołę Muzyczną w Cieszynie, a następnie tamtejsze Ognisko Muzyczne. Był jednym z inicjatorów i kierownikiem artystycznym powstałego w sierpniu 1964 roku Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Kierował i dyrygował chórem Kościoła Ewangelickiego w Wiśle. 1 lutego 1966 roku, dzięki Jego inicjatywie, powstało w Wiśle Społeczne Ognisko Muzyczne (SOM). Jako miłośnik muzyki i kultury wiślańskiej oraz wierny przyjaciel Jana Sztwiertni, doprowadził do wystawienia opery „Sałasznicy” w cieszyńskim teatrze, w której wykonywał partie solowe wraz ze swoimi uczniami. Dzięki Niemu, w wiślańskim parku powstał pomnik Jana Sztwiertni, odsłonięty w sierpniu 1981 roku. W roku 2016 z okazji Jubileszu 50-lecia działalności SOM w Wiśle, umieszczono na siedzibie placówki (willa „Beskid”), tablicę upamiętniającą postać Jerzego Drozda.

Na koncert przybyli honorowi goście: burmistrz Wisły Tomasz Bujok i przewodniczący Rady Miasta Janusz Podżorski, córki Jerzego Drozda – Barbara i Danuta, dyrektor Instytutu Muzyki UŚ w Cieszynie prof. dr hab. Hubert Miśka, pierwsi nauczyciele SOM w Wiśle – Anna Stanieczek (skrzypce), Irena Kowala (fortepian), Franciszek Słupski (akordeon) i wielu współpracowników oraz uczniów Jerzego Drozda. 110. rocznicę urodzin kompozytora uczczono złożeniem kwiatów na Jego grobie.

Koncert zorganizowany przez dyrektor SOM w Wiśle Igę Baranowską-Jagiełło i proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle ks. Waldemara Szajthauera, w znakomity sposób pokazał, jak pięknie i rzetelnie dzieło Jerzego Drozda jest kontynuowane. Pastor przywitał gości i w kilku zdaniach, ciepło i ujmująco opisał postać Jerzego Drozda. Następnie jako pierwszy wystąpił Chór Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego w Wiśle, pod dyrekcją Elżbiety Szajtauer, który wzruszył uduchowionym wykonaniem pieśni. Wśród chórzystów byli dawni koledzy i członkowie chóru z czasów Jerzego Drozda. Prelekcję i prezentację multimedialną o Jerzym Droździe przygotowała Jego uczennica Maria Szlaur-Bujok. Później zaprezentowali się uczniowie SOM, przygotowani przez swych pedagogów. Zespół taneczny góralskimi tańcami wprowadził dużo uśmiechu i radości. Akordeonista zagrał i zaśpiewał wraz z młodszym bratem żartobliwą, ludową piosenkę. Występy solistów-instrumentalistów zakończył gitarzysta.

Podkreślając wielką miłość Jerzego Drozda do śpiewu i twórczości Jana Sztwiertni, w programie nie zabrakło pieśni tego kompozytora. Uczennice klasy śpiewu SOM zaśpiewały: „Gronie, nasze gronie” i „Boli mnie Haniczko twoi zmartwieni”. Flecistka wykonała melodię pt. „Sikoreczka świergoli” przy akompaniamencie fortepianu.

Od początku istnienia SOM w Wiśle działała kapela ludowa, która odnosiła sukcesy ogólnopolskie. Obecna kapela ludowa SOM (w strojach regionalnych) na zakończenie koncertu wykonała „Suitę spod Czantorii” (wg pracy Ireny Kowali ) w aranżacji Magdaleny Kani-Łakomik. Ostatnim punktem programu było wzruszające wykonanie przez samego Mistrza, pieśni z płyty „Ojcowski dom”. Po wysłuchaniu nagrania ks. Szajthauer, podziękował obecnym za przybycie i wysłuchanie koncertu, jak również obejrzenie wystawy z pamiątkami po Jerzym Droździe. Córki Jerzego Drozda – Barbara i Danuta podziękowały wykonawcom, dyrekcji SOM oraz księdzu proboszczowi za przygotowanie koncertu.

(cameralmusic)



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy