Miasto Wisła - oficjalna strona

Karpacka brama na wejściu do parku

29.07.2019

W tym roku przy okazji Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle pojawiła się nowa atrakcja – drewniana ława stylizowana na bramę karpacką, która pierwszy raz pojawiła się w Wiśle w okresie międzywojennym. Ława już teraz jest chętnie fotografowana, na pewno stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Perle Beskidów.

 

Witómy Was – taki napis pojawił się na ławie, stworzonej przez znanego wiślańskiego rzeźbiarza Grzegorza Michałka z Janosik Art. Ława stanęła przy wejściu do Parku Kopczyńskiego i amfiteatru, przy okazji tegorocznej edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Zależało nam na tym, żeby nawiązać do przedwojennej tradycji i szczególnie przywitać każdego odwiedzającego to miejsce. Prace trwały już od dłuższego czasu i cieszę się, że udało się postawić naszą karpacką bramę przed otwarciem Tygodnia Kultury Beskidzkiej – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Jak tłumaczy, inicjatywa stworzenia bramy wyszła od burmistrza Wisły i Wiślańskiego Centrum Kultury. Na bramie wyrzeźbiono karpackie rozety, znak charakterystyczny dla całego łuku Karpat oraz logo Wisły. Co ciekawe, w trakcie trwania TKB artyści będą jeszcze dopełniać tę niezwykłą rzeźbę, dodając do niej kolejne elementy. W ten sposób powstanie unikalna rzeźba, która z jednej strony będzie świadectwem karpackiej kultury w Wiśle, a drugiej – stanie się chętnie odwiedzanym i fotografowanym miejscem.

Wisła leży u bramy Karpat, dlatego postanowiliśmy w tym roku nawiązać do tego położenia, do pięknej, karpackiej mozaiki kulturowej, której jesteśmy przecież częścią. Tydzień Kultury Beskidzkiej był idealną okazją, żeby pokazać tę przynależność, a przy okazji stworzyć nową atrakcję w naszym mieście – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Co ważne, karpacka brama w tym roku jest swoistym zaproszeniem do strefy twórców ludowych, którzy swoje stoiska ulokowali w Parku Kopczyńskiego. Rzeźba inspirowana jest bramą, która stanęła w Wiśle w 1937 roku w czasie pierwszego Święta Gór. Tydzień Kultury Beskidzkiej jest kontynuacją tej przedwojennej imprezy.

Ława powstała dzięki wsparciu ośrodka Skolnity i prywatnym darczyńcom.



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy