Miasto Wisła - oficjalna strona

Język śląski - wykład w bibliotece

8.07.2019

Rozpoczęła się kolejna edycja Wakacyjnej Akademii Kultury, którą co roku w lipcu organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle. Tym razem cykl wykładów poświęcony jest kulturze regionu i nosi tytuł „Śląsk. Autoidentyfikacja”. Co czwartek o godz. 16.00 można zapoznać się z najnowszymi wynikami badań językoznawczych, literaturoznawczych, historycznych i socjologicznych oraz słuchać wybitnych przedstawicieli polskiej nauki.

Wykład inauguracyjny 4 lipca wygłosiła prof. dr hab. Jolanta Tambor, pracownik naukowy Zakładu Socjolingwistyki i Społecznych Praktyk Komunikowania Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz kierownik Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie. Zainteresowania badawcze Pani Profesor to fonetyka i fonologia współczesnego języka polskiego, nauczanie języka polskiego cudzoziemców, Śląsk z perspektywy dialektologicznej, socjolingwistycznej, i kulturowo-politycznej, a także wielojęzyczność i wielokulturowość. Wykład dotyczył języka śląskiego na tle języków świata i Europy, prób jego rejestracji oraz problemów standaryzacji. Pasjonująca opowieść poparta danymi statystycznymi i przykładami z życia codziennego zafascynowała słuchaczy.

Wykład o języku śląskim istniejącym w trzech odmianach wzbudził żywą reakcję publiczności, która po jego zakończeniu dyskutowała o możliwościach zapisu cieszyńskiej odmiany. Prelegentka przekonywała, że jest to możliwe, a rejestrację języka regionalnego uniemożliwiają tylko i wyłącznie poglądy polityczne. Wydaje się jednak, że to (podobnie jak w przypadku języka kaszubskiego) tylko kwestia czasu. Coraz więcej publikacji ukazuje się w języku śląskim, także w odmianach cieszyńskich, które są dostępne w bibliotece. Zapraszamy!!!

Galerię zdjęć z wykładu można zobaczyć na stronie biblioteki.


Kalendarz imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2019
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy