Miasto Wisła - oficjalna strona

Festiwal podróżniczy za nami

18.03.2019

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle w dniach 15-16 marca 2019 roku odbył się polsko-czeski festiwal podróżniczo-muzyczny „Czekając na wiosnę / „Jarní Ozvĕny” cestovatelský a hudební festival. Drugą edycję imprezy należy uznać za bardzo udaną. Dopisali nie tylko podróżnicy oraz zespoły muzyczne, ale także publiczność, która wypełniała salę biblioteki. Szczególnym powodzeniem cieszyły się spotkania z autorami książek dostępnych w zbiorach placówki: Sebastianem Kawą i Ryszardem Pawłowskim.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął pokaz zdjęć Piotra Długosza (Wisła), który zabrał widzów na piesze wędrówki oraz w… kosmos. Następnie w głąb beskidzkich jaskiń fliszowych poprowadził uczestników festiwalu Mateusz Cieślar ze Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń Grupa Malinka. Niesamowite wnętrza zamieszkałe przez m.in. nietoperze robiły ogromne wrażenie. Pierwszego dnia jednak najwięcej emocji dostarczyły fotografie i filmiki zaprezentowane przez wielokrotnego mistrza świata w konkurencjach szybowcowych Sebastiana Kawę. Widoki z przelotów szybowcem nad Himalajami, Andami i Kaukazem zapierały dech w piersiach. Na zakończenie zagrał w piątek świetny zespół Blaf z Jabłonkowa, wykonujący piosenki w gwarze jabłonkowskiej, co pozwoliło na zrozumienie także tekstów przez znaczną część widowni.

Drugi dzień początkowo należał do podróżników czeskich, którzy zaprezentowali zdjęcia ze swoich wędrówek po Europie, a następnie zrelacjonowali wyprawy kajakowe rzeką Jukon w Kanadzie i przez dżunglę w Laosie. Zwłaszcza filmiki i komentarze autorów Petra Donatha i Miroslava Dudy (Ostrava) wywoływały salwy śmiechu. Jeden z prelegentów wystąpił też w roli muzyka ze swoim rodzinnym zespołem The Living Room Band. Następnie na ziejące ogniem szczyty wulkanów, pola geotermalne i lawowe oraz do tryskających gorącą wodą gejzerów zabrał uczestników festiwalu Grzegorz Gawlik. Realizowany przez niego projekt 100 wulkanów rozpoczął się w 2006 roku i przewidywany jest na 25 lat. To bardzo niebezpieczne wyprawy do często zakazanych miejsc, które wymagają niezwykłej odporności psychicznej i wiedzy nie tylko o wulkanach. Gwiazdą festiwalu był wybitny polski himalaista Ryszard Pawłowski, który opowiedział o swoich poczynaniach w górach od początków w tatrzańskich jaskiniach po zdobywanie najwyższych szczytów Himalajów i Andów. Jego zdjęcia i filmiki urzekały pięknem, ale i uświadamiały niebezpieczeństwo wypraw na wysokość 7 czy 8 tysięcy metrów nad poziomem morza, gdzie warunki przeżycia są bardzo trudne. Po prelekcji posypały się pytania, na które Człowiek Gór odpowiadał z wielkim wyczuciem i szacunkiem do osiągnięć innych wspinaczy. Na zakończenie festiwalu zagrał świetny zespół Funny Fellows ze Słowacji. Publiczność nie tylko słuchała, ale żywo uczestniczyła w koncercie i śmiała się do łez.

Organizatorzy festiwalu Stowarzyszenie „Folk v Ostravĕ” i Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle serdecznie dziękują za wsparcie finansowe i organizacyjne burmistrzowi miasta Tomaszowi Bujokowi, Wiślańskiemu Centrum Kultury i patronom medialnym. Szczególne podziękowania należą się Państwu Krystynie i Jackowi Nawrockim, którzy od początku do końca angażują się w kolejną edycję imprezy w Wiśle. Mamy nadzieję, że… do zobaczenia za rok!

 

Zdjęcia z dwudniowego wydarzenia znaleźć można na stronie MBP - http://biblioteka.wisla.pl/?p=11386 



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy