Miasto Wisła - oficjalna strona

Dzień z twórczością Zofii Kossak

2.08.2019

Tę ważną dla regionu rocznicę biblioteka podkreśla od kilku miesięcy: w maju w warsztacie metodycznym wzięli udział wiślańscy nauczyciele, a Teatr „Gry i Ludzie” wystawił przedstawienie dla dzieci „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”. W lipcu Letnia Akademia Zabawy także pracowała nad tekstem tej pięknej baśni Zofii Kossak, a uczestnicy udali się na wycieczkę do dworu Kossaków w Górkach Wielkich, gdzie wzięli udział w grze terenowej. Od lipca do początku sierpnia w bibliotece oglądać było można wystawę pt. „Bezcenne dziedzictwo. Zofia Kossak 1889-1968” przygotowaną przez Fundację Zofii Kossak i Senat RP w ubiegłym roku w związku z 50. rocznicą śmierci pisarki.

            Tuż przed rocznicą uczestnicy spaceru literackiego „Śladami Zofii Kossak przez Wisłę” zapoznali się z wystawą i wyruszyli w teren. Przewodniczką była dyrektor biblioteki, która opowiedziała o wiślańskich wątkach w życiu i twórczości Zofii Kossak. Wycieczka doszła aż na Jarzębatą odwiedzając po drodze miejsca, w których bywała pisarka. Można było posłuchać o tym, co robił w Wiśle i Górkach Wielkich sam Witkacy, czemu wybuchła polemika pomiędzy Zofią Kossak a Janem Izydorem Sztaudyngerem i kogo odwiedzała pisarka na Jarzębatej. Co sądziła o przeszłości Wisły wynikało z odczytanych fragmentów jej prozy i publicystyki.

            Po powrocie z wycieczki, po południu odbyło się spotkanie z dr Joanną Jurgałą-Jureczką, autorką opowieści biograficznej o Zofii Kossak i szeregu książek o rodzinie Kossaków. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, jest  znawczynią literatury Śląska Cieszyńskiego okresu międzywojennego, pracowała jako pedagog, dziennikarka i kustosz Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Na podstawie zachowanych archiwaliów z pasją opowiedziała o pełnym zwrotów akcji życiu pisarki, jej dramatycznych przeżyciach w czasie wojny i wycofaniu jej książek z biegu czytelniczego w okresie PRL.

         Uczestnicy zadawali pytania, a po spotkaniu mogli porozmawiać z prelegentką i nabyć ostatnią jej książkę pt. „Kossakowie. Biały mazur”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy po książki do wiślańskiej biblioteki.

Galerię zdjęć ze spaceru i spotkania można zobaczyć na stronie biblioteki.



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy