Miasto Wisła - oficjalna strona

Cieszyńskie a powstania

19.07.2019

Trzeci wykład podczas tegorocznej Wakacyjnej Akademii Kultury w wiślańskiej bibliotece poświęcony został dziejom Śląska. Wygłosił go prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, wybitny historyk z Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Rozważany temat był bardzo na czasie, gdyż w tym roku 16 sierpnia przypada 100. rocznica wybuchu I powstania śląskiego.

        W obrębie zainteresowań Profesora Ryszarda Kaczmarka leży historia Polski w XIX-XX wieku, historia Niemiec w okresie nowożytnym i najnowszym oraz historia Śląska, szczególnie w okresie dwóch wojen światowych, czego pokłosiem są liczne publikacje. Szeroko znane to „Polacy w armii kajzera”, „Górny Śląsk podczas II wojny światowej” i „Polacy w Wehrmachcie”. Najnowsza, wydana w tym roku książka Profesora nosi tytuł „Powstania śląskie 1910-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka” i właśnie na temat tych konfliktów zbrojnych oraz udziału w nich Śląska Cieszyńskiego była mowa podczas wykładu w Wiśle. Okazuje się, że kilka ważnych epizodów w dziejach powstań ma ścisły związek z sytuacją polityczną na Śląsku Cieszyńskim w latach 1919-1921 i układami pomiędzy mocarstwami, które decydowały o wyglądzie Europy po I wojnie światowej.

        Jeśli ktoś myślał, że powstania śląskie nie miały związku z regionem cieszyńskim, to po wykładzie musiał zmienić zdanie. Wiadomo zresztą, że mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego brali w nich udział. Ciekawa dyskusja wywiązała się na zakończenie spotkania, kiedy okazało się jak ogromne znaczenie ma korzystanie z szerokiej bazy archiwalnej, a pomijanie pewnych źródeł zniekształca interpretację faktów historycznych.

        Ostatni wykład Wakacyjnej Akademii Kultury z cyklu „Śląsk. Autoidentyfikacja” odbędzie się 25 lipca. Gościem wiślańskich słuchaczy będzie prof. nadzw. Maria Szmeja, która od lat prowadzi badania socjologiczne na Śląsku, ostatnio również z perspektywy postkolonialnej. Zapraszamy!!!

Galerię zdjęć z wykładu można obejrzeć na stronie biblioteki.



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy