Miasto Wisła - oficjalna strona

"Cieszynianki" wręczone!

11.11.2018

11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się Uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, podczas której wybitnym osobowościom Śląska Cieszyńskiego wręczono Laury Ziemi Cieszyńskiej. W roku 2018 Rada Miasta Wisła zadecydowała o przyznaniu Srebrnej Cieszynianki Pani Danucie Kozyrze.

Danuta Kozyra, której sylwetkę prezentujemy poniżej, znalazła się wśród 14 tegorocznych laureatów. Statuetkę na scenie cieszyńskiego teatru byłej dyrektor LO im. P. Stalmacha wręczyli wiceprzewodniczący Rady Miasta Wisła Rafał Skurzok i burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Tegorocznymi laureatami Srebrnej Cieszynianki zostali: ks. Krzysztof Pacyga – Brenna, Franciszek Stokłosa – Chybie, Jolanta Dygoś – Cieszyn, Elżbieta Chlebiej – Dębowiec, Anna Czudek – Goleszów, Sylwia Grzebień – Hażlach, Jan Bojko - Istebna, Leopold Kłoda – Jaworze, Franciszek Pomper – Skoczów, Maria Sladek – Strumień, Zbigniew Niemiec – Ustroń, Danuta Kozyra - Wisła, Halina i Robert Rybka – Zebrzydowice i Janusz Rokicki – Powiat Cieszyński. Honorową Złotą Cieszyniankę otrzymała w tym roku Halina Szotek.

Zanim wręczono laury zaprezentowano piękny program artystyczny, który wykonali: Chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia", Studio Tańca "Releve", Miejska Orkiestra "Cieszynianka", Zespół Tańca Żydowskiego i Izraelskiego "Klezmer" i Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. Organizatorem Uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej jest Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej.


DANUTA KOZYRA

Urodziła się 16 kwietnia 1955 roku w Bażanowicach. Mieszka w Wiśle. Absolwentka Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Całą karierę zawodową związała z pracą pedagogiczną. Od 1978 roku nauczała fizyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Stalmacha, a w 1989 roku została dyrektorem tej placówki. Funkcję tą pełniła przez 28 lat, aż do 31 sierpnia 2017 roku, kiedy to przeszła na emeryturę.

Jako dyrektor wiślańskiego liceum, stojąc na czele Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły, doprowadziła w latach 1992-1995 do rozbudowy obiektu, co znacznie poprawiło warunki lokalowe dla uczniów. Na ten cel pozyskano środki z Ministerstwa Edukacji Narodowej i od sponsorów. Za ogromny wkład pracy w to przedsięwzięcie dyrektor Kozyra otrzymała w 1995 roku odznaczenie Ministra Edukacji Narodowej – Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Dysponując nowoczesnym obiektem, szkoła pod kierownictwem Danuty Kozyry zaczęła jeszcze intensywniej skupiać się nad stroną dydaktyczną i wychowawczą. Wprowadzono innowacje i programy autorskie, a jednym z nich jest zainicjowany przez dyrektor Kozyrę, przy współpracy z grupą nauczycieli, program „Edukacja Regionalna – dziedzictwo Kulturowe Śląska Cieszyńskiego”. Tym programem szkoła wyprzedziła kroczącą reformę oświaty i zyskała wysokie oceny MEN i WOM. Zaowocowało to lawiną spotkań, konferencji dydaktycznych, a nawet prasowych poświęconych temu programowi. Dyrektor Kozyra została zaproszona przez MEN do prac nad podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół ponadgimnazjalnych w zakresie edukacji regionalnej.

Edukacja regionalna to nie jedyna innowacja wprowadzona w wiślańskim LO w okresie pracy Danuty Kozyry. Kolejnymi były nowatorski program w zakresie nauczania biologii – „ Zoologia kręgowców” w języku angielskim, oraz wprowadzenie klasy sportowej z rozszerzonym programem wychowania fizycznego o narciarstwo klasyczne. Otwierając klasę sportową znalazła sponsora w Austrii, który przekazał 26 par kompletów nart do biegów dla uczniów. Z kolei  Nadleśnictwo Wisła przekazało szkole za bardzo dobrą współpracę w ramach sprzątania lasów i prac w szkółkach leśnych - wyremontowaną i kompletnie wyposażoną leśniczówkę do darmowego korzystania (obozy narciarskie, spotkania klasowe, wycieczki, itd.) pod Baranią Górą. Wyżej wspomniane programy oceniono bardzo pozytywnie.

W ramach kierowania wiślańską placówką rozwinęła współpracę z różnego rodzaju organizacjami działającymi w regionie: Muzeum Beskidzkim w Wiśle, Wiślańskim Centrum Kultury, Nadleśnictwem Wisła, Urzędem Miejskim w Wiśle, Urzędem Gminy w Istebnej, Towarzystwem Miłośników Wisły, Stowarzyszeniem „Grupa Twórców Wiślanie” czy Śląsko-Beskidzkim Związkiem Narciarskim. Aktywnie współpracowała także z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Cieszynie, Komisariatem Policji w Wiśle, Kopalnią Surowców Skalnych w Wiśle i Ośrodkiem Sportowym „Start”. W czasie pracy na stanowisku dyrektora Danuta Kozyra podejmowała liczne działania promujące wiślańską szkołę w lokalnym środowisku, np. poprzez organizację Pikniku Rodzinnego.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, dzięki zaangażowaniu dyrektor Kozyry, Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha rozpoczęło współpracę ze szkołami z różnych stron Europy. Od tego czasu placówka utrzymuje kontakty ze szkołami z Węgier, Holandii, Rumunii, Niemiec, jest też partnerem w programie Socrates Comenius oraz członkiem Federacji Stowarzyszeń Młodych Europejczyków FACE. Szkoła gościła grupy uczniów z wielu krajów: Portugalii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Niemiec, Austrii, Węgier, Słowacji i Szwecji. Kontakty międzynarodowe umożliwiają wymianę uczniów, nauczycieli, poznawanie nowych miejsc oraz pomagają w zdobywaniu nowych doświadczeń. W ramach tej współpracy zrealizowano mnóstwo projektów partnerskich. Szkoła została także zgłoszona i zarejestrowana w School Gates.
Dyrektor Kozyra współpracowała także ze szkołami wyższymi: Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademią Techniczno-Humanistyczną i Kolegium Nauczycielskim w Bielsku-Białej, Uniwersytetem Opolskim w Opolu, Kolegium Języków Obcych w Cieszynie czy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Dzięki tej współpracy studenci wyżej wymienionych uczelni odbywali w wiślańskiej szkole praktyki pedagogiczne.

Danuta Kozyra w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych kierowała się dobrem uczniów, zachęcając młodzież do poznawania innych kultur i narodowości oraz kształtowania postawy proeuropejskiej. Organizowała również zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania i uzdolnienia podopiecznych. Podejmowała aktywne działania prozdrowotne i zachęcała uczniów do udziału w nich (m.in. programy „Mam haka na raka”, „Od izolacji do integracji”, „Nowy styl życia – bez alkoholu”). Dla uczniów i rodziców organizowane były prelekcje i spotkania na temat zdrowego stylu życia. Dyrektor Kozyra dbała o wysoki poziom nauczania i wspierała swoich uczniów, biorących udział w wielu konkursach i olimpiadach, podczas których osiągali znaczące sukcesy. Z ważniejszych osiągnięć na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim należy wymienić: laureata w Olimpiadzie o Złoty Indeks AGH w Krakowie, zwycięstwo ucznia w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pierwsze miejsce ucznia w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim, czy zdobycie pierwszego i drugiego miejsca przez uczniów startujących w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „90 lat na olimpijskim szlaku”. Także dzięki współpracy z Integracyjnym Stowarzyszeniem Sportu i Rehabilitacji „Start” (obecnie Integracyjne Stowarzyszenie Wiślańska Jedynka) szkoła uzyskała sukcesy w Licealiadzie w koszykówce dziewcząt.

Danuta Kozyra podczas swojej długoletniej pracy była wielokrotnie wyróżniana. Oprócz wspomnianego wyżej Medalu Komisji Edukacji Narodowej, otrzymała: Medal 100-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego (2005 r.), Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2008 r.), Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2015 r.). Była też wyróżniona Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej II stopnia - dwukrotnie (1998 i 2007 r.), Nagrodą Kuratora Oświaty (1996 r.) oraz wielokrotnie Nagrodą Starosty Powiatu Cieszyńskiego (2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2014, 2016 r.).

Prywatnie Danuta Kozyra interesuje się turystyką górską. Uwielbia czytać książki i jeździć na rowerze. W ramach wolontariatu udziela pomocy ludziom potrzebującym. Na co dzień dba o korzenie, zakładając strój regionalny, posługując się gwarą. Zawsze przekazywała najcenniejsze wartości Ziemi Cieszyńskiej dzieciom, wnukom, uczniom i młodzieży.



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy