Miasto Wisła - oficjalna strona

Otwarcie Muzeum Magicznego Realizmu

Rozpoczęcie imprezy: 2017-04-29
Zakończenie imprezy: 2017-04-29
Miejsce imprezy: Muzeum Magicznego Realizmu
Organizator imprez: Muzeum Magicznego Realizmu

Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle zaprasza na uroczyste otwarcie w dniu 29 kwietnia. Zobaczyć w nim będzie można m.in. jedyną w Polsce i bodaj największą w Europie wystawę malarstwa z pogranicza snu i fantazji.

Muzeum powstało w willi "Ochorowiczówka", którą wzniósł na początku XX w. psycholog, filozof, wynalazca i popularyzator Wisły Julian Ochorowicz. 1 maja 2017 roku przypadnie 100. rocznica jego śmierci.

W Muzeum obejrzeć można będzie ponad trzysta - pochodzących z kolekcji prywatnych - obrazów i rzeźb najbardziej znanych współczesnych twórców polskich, reprezentujących nurt magicznego realizmu. Są dzieła m.in. Zdzisława Beksińskiego, Jarosława Jaśnikowskiego, Dariusza Kalety, Artura Kolby, Marcina Kołpanowicza i Tomasza Sętowskiego. W Polsce nie ma drugiej tak dużej kolekcji o tej tematyce. Największe w Europie tego typu muzeum znajduje się w Holandii. Prezentuje ok. 200 prac.

W "Ochorowiczówce" znajdzie się też stała wystawa poświęcona życiu, twórczości, badaniom i wynalazkom Juliana Ochorowicza. Zwiedzający znajdą w Muzeum unikalne dokumenty, maskę pośmiertną, pamiątki, rękopisy, ponad 100 książek, których był autorem lub do których przygotował słowo wstępne, listy pisane z Wisły i zdjęcia, które potwierdzają tak szerokie spektrum zainteresowań Juliana Ochorowicza. Był on także znakomitym deweloperem i budowniczym. Osobiście projektował wiele domków letniskowych w Wiśle, a następnie sprzedawał je lub wynajmował.

Muzeum zajęło całą przestrzeń willi oraz dobudowany do niej pawilon. Całość ma powierzchnię ok. 700 m kw. "Ochorowiczówka" to miejsce szczególne, wyjątkowe pod kątem architektury, ale mające też własną duszę. A historia i dokonania jej budowniczego, Juliana Ochorowicza, jeszcze bardziej ową wyjątkowość podkreślają.

W willi Ochorowicza bywali m.in. Maria Konopnicka, Bolesław Prus i Władysław Reymont. Koszt gruntownej modernizacji willi, którą w 2014 r. strawił ogień, wyniósł ok. 3 mln zł. Prowadzony był z funduszy prywatnych.

 

Więcej na stronie: http://www.ochorowiczowka.pl/ 

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2018
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego