Miasto Wisła - oficjalna strona

Ponad 150 km górskich szlaków turystycznych, szlaki spacerowe i tematyczne, trasy do biegania na nartach, 18 wyciągów narciarskich, czy kilkadziesiąt kilometrów tras zjazdowych to tylko część infrastruktury sportowej, z której można skorzystać w Wiśle. O każdej porze roku na turystów lubiących spędzać aktywnie wolny czas w Wiśle czeka mnóstwo atrakcji.

Zimą miłośnicy narciarstwa zjazdowego, biegowego, skiturów, snowboardu, jazdy na skuterach śnieżnych, łyżwach, sankach, workach wypchanych sianem lub słomą, zjazdów na gumowych pontonach czy kuligów mogą skorzystać z zimowej infrastruktury dostosowanej do indywidualnych i grupowych potrzeb.

Od wiosny do jesieni na turystów czekają m.in. górskie i spacerowe szlaki turystyczne, trasy rowerowe, downhillowe, rolkowe i nartorolkowe, parki linowe, boiska (do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, tenisa ziemnego, badmintona), baseny kąpielowe, aquaparki, korty tenisowe, możliwość jazdy konnej, quady, zorbing (staczanie się ze zboczy gór w dużych, plastikowych kulach), paintball, łucznictwo, tory off-roadowe, kajaki, kręgielnie, wędkarstwo, monsterroller (zjazdy z gór na hulajnogach o masywnych kołach), ściany i skałki wspinaczkowe oraz inne formy sportów ekstremalnych.

Niezależnie od wieku, kondycji fizycznej, czy upodobań - w Wiśle każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli nigdy nie uprawiliście wybranego sportu, albo należycie do osób początkujących w danej dyscyplinie – nie martwcie się, w Wiśle czekają na Was specjaliści - instruktorzy, którzy pomogą i nauczą prawidłowych podstaw i zasad wybranych dyscyplin sportowych, zadbają o bezpieczeństwo na każdym etapie nauki.

Jeśli lubicie poczuć podniesiony poziom adrenaliny wnikający ze rywalizacji sportowej. w mieście, w którym swój początek ma królowa polskich rzek - Wisła, niezależnie od pory roku, możecie wziąć udział w zmaganiach sportowych. Zawody w kolarstwie górskim, nordic walkingu (np. Bieg po Nowe Życie), strzelaniu, dogtrekkingu, downhilu, biegach i zjazdach narciarskich, wbieganiu na szczyty gór, rajdach pieszych, samochodowych (np. Rajd Wisły), ultramaratonach, turnieju siatkówki plażowej, piłki nożnej, czy tenisa stołowego i ziemnego dostępne są dla wszystkich. To tylko część zawodów sportowych jakie odbywają się w mieście skoczków narciarskich - Adama Małysza, Piotra Żyły i Aleksandra Zniszczoła.

Należycie do osób lubiących kibicować polskim zawodnikom? Ubierać się w biało-czerwone barwy? Letnie i zimowe zawody w skokach narciarskich (np. Puchar Świata), zawody w biegach narciarskich i biathlonie, dostarczą wyjątkowych emocji. To gratka dla łowców autografów i zdjęć ze swoimi idolami. Do Wisły przyjeżdżają najlepsi skoczkowie świata. Można tu także spotkać trenujących m.in. bokserów, piłkarzy, siatkarzy.

Po sportowej rywalizacji i kibicowaniu wszystkim potrzebny jest odpoczynek/relaks - najlepiej w odpowiednim hotelu, pensjonacie, agroturystyce czy kwaterze prywatnej, w której można zregenerować siły po sportowych aktywnościach.

W Wiśle jest ponad 12.000 tysięcy miejsc noclegowych o różnych standardach, z saunami, basenami, czy hydromasażami. Każdy znajdzie coś dla siebie, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i na swoje możliwości finansowe.

Szlaki turystyczne

Beskid Śląski jest idealny na rozpoczęcie przygody z turystyką pieszą. Znajdziecie tu szlaki turystyczne łagodne, widokowo, spacerowe, ale i te wymagające odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Na początek zachęcamy do zapoznania się z trasami spacerowymi i łagodnymi szlakami górskimi. Przyjemną, niezbyt forsowną wycieczką, może być wyprawa na Trzy Kopce Wiślańskie. Na szczycie znajduje się Telesforówka, gdzie można się posilić i podziwiać widok na Brenną, Ustroń i Skrzyczne. Z Wisły polecamy dwie trasy – od centrum miasta przez osiedle Jarzębata, albo z Przełęczy Salmopolskiej prowadzi szlak na Trzy Kopce Wiślańskie i dalej do Ustronia na Równicę.

Na pierwsze wycieczki górskie polecamy także wyprawę Doliną Czarnej Wisełki, przez Stecówkę i dalej Kubalonkę, z zejściem do Wisły przez Kozińce. Trasa jest malownicza i nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego. Zupełnie inaczej niż wypad na Baranią Górę – drugą co do wielkości najwyższą górę w Beskidzie Śląskiem, gdzie swój początek mają dwa z trzech głównych źródeł Wisły. Wyprawa na Baranią Górę wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, warto się wcześniej „rozchodzić” zdobywając mniejsze górki, ale także odpowiedniego zaplanowania czasowego. Sama wędrówka na szczyt zajmie minimum 3-4 godziny, a jak z małymi dziećmi, to czas ten może się wydłużyć. Z trasy trudno zboczyć skrócić ją, szczególnie jeśli idzie się od strony Białej Wisełki bądź Czarnej Wisełki. Dlatego na pierwsze zdobywanie Baraniej Góry (1220 m.n.p.m.) polecamy trasę od Cieńkowa przez Gawlasi Wyrch na szczyt z zejściem Białą Wisełką do doliny Czarnego. Taka wycieczka zajmie co najmniej 6-7 godzin. Wychodząc na szlak warto nie tylko zabezpieczyć się w odpowiednią ilość płynów i jedzenia ale także odpowiedni strój. Pogoda w górach bywa kapryśna i potrafi się bardzo szybko zmieniać. Wyjście przy pięknym słońcu nie gwarantuje, że taka aura będzie nam towarzyszyć do końca dnia. Dlatego zawsze warto być przygotowanym na opady deszczu. Idąc w góry, szczególnie z dziećmi, trzeba przygotować odpowiedni strój – najlepiej sportowy. Bardzo ważne jest odpowiednie obuwie. Podeszwa powinna być grubsza i buty mocno trzymające kostkę. Zdecydowanie odradzamy wyjście na szlak w tenisówkach czy trampkach.

Planując odkrywanie wiślańskich szlaków warto wybrać się także na Stożek. Jest to jeden z tych szczytów, które dzięki obecności kolei linowej, można zdobywać bez większego wysiłku. Na szczycie znajduje się jedno z najstarszych w Beskidach schronisko PTTK. Podziwiać można stąd piękną panoramę Beskidu Śląskiego i w oddali Żywieckiego. Idąc wzdłuż granicy polsko-czeskiej można zdobyć kolejne szczyty – Cieślara i Soszów. Trasa nie jest forsowna, za to niezwykle urokliwa i malownicza. W okresie wakacyjnym wycieczkę można połączyć ze zbieraniem jagód, zwanych też borówkami. Na Stożek można dojść także od strony Przełęczy Kubalonka, przy okazji odwiedzając Kiczory. Na szlaku można spotkać atrakcyjne skałki.



 
 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2025
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy