Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Świętowano niepodległość

13.11.2017

11 listopada w Wiśle obchodzono Święto Niepodległości. Główne uroczystości miejskie odbyły się pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny, odprawiono także nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy pw. św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu, a w Salonie Pronaszki w Rezydencji Prezydenta RP zaproszeni goście mogli wysłuchać koncertu uzdolnionej młodzieży ze Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda w Wiśle.

Zanim rozpoczęła się część oficjalna, gromadzący się pod pomnikiem uczestnicy obchodów mogli wysłuchać koncertu orkiestry dętej pod kierunkiem Henryka Itnera, która zadbała o oprawę muzyczną wydarzenia. Punktualnie o godzinie 10:30 zabrzmiał hymn państwowy, a następnie burmistrz Wisły Tomasz Bujok odebrał meldunek od wiślańskich harcerzy z 12. Wielopoziomowej Drużyny „Tafadu” i wygłosił okolicznościowe przemówienie.

- Spotykamy się tutaj pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny w dniu radosnym. Równo 99 lat po tym, jak nasz kraj po 123 latach niewoli odzyskał niepodległość. Te 123 lata to były lata walki, konspiracji i powstań. Można powiedzieć, że Polska niepodległa to wynik pierwszej wojny światowej, w której walczyliśmy jako Naród, ale warto pamiętać, że Wiślanie do tej walki dołączyli - mówił burmistrz Tomasz Bujok, wspominając i przytaczając liczby ofiar obu wojen, jakie poniosła ludność wiślańska. - W tym szczególnym dniu rodzi się refleksja. Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy umiemy się z niej cieszyć? Czy pielęgnujemy ją należycie? Dziś żyjemy w wolnej Polsce, w zjednoczonej Europie. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy, ma możliwość decydowania o tym gdzie i jak żyć. Jednak niezależnie od różnic, które są przecież rzeczą normalną, w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu i państwa, ale także z prawidłowym funkcjonowaniem naszej Małej Ojczyzny, powinniśmy umieć się porozumieć. Nie wolno nam zapominać o tradycji i dobrych wzorach. Powinniśmy podkreślać dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Do tego nas zobowiązuje nasza przeszłość naznaczona krwią i ofiarami... – dodał gospodarz Wisły.

Podczas obchodów nie mogło zabraknąć programu artystycznego w wykonaniu wiślańskiej młodzieży. Tym razem przygotowali go uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Stalmach oraz Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda. Po występie, przy werblach orkiestry, nastąpiło tradycyjne złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny. Kwiaty składały delegacje: Urzędu Miejskiego w Wiśle, Rady Miasta Wisła, Rezydencji Prezydenta RP, Zarządów Osiedli w Wiśle, Związku Polskich Spadochroniarzy, Nadleśnictwa Wisła, Policji i Straży Granicznej, Straży Miejskiej w Wiśle, Ochotniczych Straży Pożarnych w Wiśle, Wiślańskiego Centrum Kultury i Stowarzyszenia „Aktywni w dziedzinie”, Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”, Towarzystwa Miłośników Wisły, Zespołu Regionalnego „Wisła”, PTTK oddział Wisła i Koła Przewodników Beskidzkich w Wiśle, Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, Szkoły Podstawowej nr 1 Wisła Centrum, Szkoły Podstawowej nr 2 Wisła Czarne, Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 1 Wisła Głębce, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 Wisła Malinka, Szkoły Podstawowej nr 5 Wisła Jawornik, Liceum Ogólnokształcącego im. P. Stalmacha w Wiśle, Zespołu Szkół Gastronomiczno–Hotelarskich im. W. Reymonta w Wiśle.

O godz. 12:00 w kaplicy pw. Św. Jadwigi Śląskiej wiślańscy duchowni odprawili nabożeństwo ekumeniczne. Uczestniczyły w niej władze miasta, kierownictwo Rezydencji Prezydenta RP, oraz mieszkańcy i zaproszeni goście. Po nabożeństwie, w Salonie Pronaszki, odbył się koncert młodzieży ze Szkolnego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda, a na gości czekał poczęstunek.

Organizatorzy składają podziękowania: Kierownictwu Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle – za zorganizowanie okolicznościowego spotkania w Zamku, Księżom wiślańskich parafii – za odprawienie ekumenicznego nabożeństwa i wspólną modlitwę, Policji i Straży Granicznej – za pełnienie warty honorowej pod pomnikiem, Liceum Ogólnokształcącemu im. P. Stalmacha, Społecznemu Ognisku Muzycznemu im. J. Drozda i orkiestrze dętej pod kierunkiem Henryka Itnera – za oprawę artystyczną obchodów, oraz wszystkim uczestnikom uroczystości za przybycie.


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3