Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Ścigali się na Pętli Beskidzkiej

6.07.2018

W dniach 30 czerwca - 1 lipca odbyła się w Wiśle 12. edycja wyścigu kolarskiego Pętla Beskidzka w ramach zawodów kolarstwa szosowego Road Maraton. Ta najważniejsza i jedna z najtrudniejszych edycji z cyklu zgromadziła na starcie 250 kolarzy z całej Polski, którzy rywalizowali ze sobą w aż 10 kategoriach wiekowych.

W pierwszym dniu odbył się klasyczny wyścig, gdzie do pokonania kolarze mieli jedną pętlę (86 km) lub dwie (168 km). Na krótszym dystansie wśród panów najszybsi okazali się Mateusz Zoń (czas: 2 godz. 42 min.) przed Amadeuszem Brachaczkiem i Jakubem Baszczyńskim. W kategorii kobiet zwyciężyła Angelika Grabiec, drugą pozycję zajęła Katarzyna Orłowska, a trzecią Agata Miękinia. Dystans dwóch okrążeń, po ekscytującym finiszu, najszybciej pokonał Damian Bartoszek (czas: 5 godz. 7 min.). Tuż za nim uplasował się Błażej Wojciechowski ze stratą ponad 5 minut, a na trzecim miejscu znalazł się Joachim Mikler. Pełne wyniki można znaleźć tutaj.

Drugiego dnia odbyła się jazda indywidualna na czas drogą leśną w dolinie Czarnej Wisełki, przez Stecówkę na Szarculę, o długości 6,5 km. Spośród zawodników najlepszym okazał się ponownie Damian Bartoszek z czasem 13 min. 26 sek. Drugie miejsce zajął Miłosz Ośko ze stratą 5 sekund, a trzecie Patrycjusz Urbanek (7 sekund straty). W kategorii kobiet zwyciężyła Agata Miękinia (czas: 17 min. 23 sek.) przed Dominiką Hanke i Izabelą Włosek. Wyniki czasówki

Impreza pod patronatem burmistrza Wisły Tomasza Bujoka została organizowana we współpracy z Referatem Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Wisła, fundatorem oryginalnego kompletu pucharów wykonanych ręcznie w kamieniu.

Pętla Beskidzka to obecnie jeden z najważniejszych wyścigów kolarskich dla amatorów w Polsce. Nieoficjalnie jest traktowany jako górskie Mistrzostwa Polskie dla amatorów, które zostały zaplanowane na 2019 rok. Impreza łączy nie tylko rywalizację sportową z dużym wysiłkiem ale również prowadzi drogami niezwykle atrakcyjnymi turystycznie, malowniczą "Pętlą Beskidzką" przez Wisłę, Istebną, Milówkę, Węgierska Górkę, Radziechowy, Lipową, Buczkowice, Szczyrk i ponownie Wisłę.

Organizatorzy dziękują wszystkim jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, policjantom z Komisariatu Policji w Wiśle, Straży Miejskiej z Wisły za pomoc w zabezpieczeniu trasy wyścigu, oraz Nadleśnictwu Wisła za udostępnienie dróg na przeprowadzenie imprezy.